Softronic är med och driver utvecklingen av digital vårdteknik. Genom mer digitaliserad sjukvård tror man att fler skulle slippa sjukhusvård.
Softronic driver många spännande projekt inom vård och hälsa. Nyligen tog de fram en prototyp av Google Glass, anpassad för narkossjuksköterskor. Med den dubbelexponeras kritisk information mitt i synfältet.
– Ofta har narkossköterskor apparater placerade bakom ryggen. Vi har byggt en prototyp som vi testar med Karolinska universitetssjukhuset, som gör att de kan få informationen i linsen. Det är en spännande lösning som redan används på andra ställen, säger Gustaf von Dewall, konsultchef och affärsutvecklare inom e-hälsa på Softronic.
Digitaliseringen har tagit tid
Sjukvården använder mycket teknik men har varit långsam med att digitalisera sig. Nu finns ett stort tryck från allmänheten, som kräver samma e-service från vården som från banken eller Skatteverket. Gustaf von Dewall tror att det är viktigt att erbjuda denna service, men också att inte låsa fast sig vid vad vård ”ska” vara.
– Man kan jämföra med bankerna. Det finns inte så många kontor idag, och många sköter sina ärenden på nätet. Likadant tror jag det kan bli med vården. Det skrämmer säkert somliga, men det måste alltid finnas vårdcentraler också. Men kombinerar man det med distansvård kan man öka tillgången överlag, säger Gustaf von Dewall.
Sjukvården blir mer preventiv
En ökad vårdtillgång är viktig för det preventiva vårdarbetet, det vill säga det som gör att folk överhuvudtaget inte hamnar på sjukhus:
– Sjukvården blir alltmer preventiv. Folk kan själva mäta sin hälsa på olika sätt, inte minst med mobilen. Det innebär att läkarrollen kan förändras och gå mot att vara mer rådgivande. Det gör att man kan agera mycket tidigare om man är på väg att bli sjuk. Det ger både* billigare och bättre vård, säger Gustaf von Dewall.
Ett nytt ekosystem
E-hälsa skapar ett nytt ekosystem, utanför den vanliga vården. Här kan flera aktörer och plattformar ingå.
- Stödgrupper och internetforum för olika tillstånd och diagnoser.
- Personligt hälsokonto – central plats för enskilda att lagra och överblicka sina hälsodata
- Appar för mobilen.
- Prisvärda prylar som träningsarmband, biosensorer, uppkopplade vågar etc, som kan mäta fysisk data av olika slag.
Text: Henrik Persson, Foto: Tobias Ohlsson


