I en tid där allt går snabbare och det ständigt krävs mer av oss som medarbetare är det lätt att känna att tiden inte räcker till. Dustins nya app-portfölj hjälper dig som företagskund att lägga tiden på rätt saker.
Trots att vi blivit mer mobila och arbetar mer digitalt finns det undersökningar som visar att vi bara processar cirka en procent av den information som finns runt omkring oss. Det vanligaste vi använder bärbar dator, mobil och surfplatta till är fortfarande att surfa, mejla och hantera kalendern.
– Många upplever i sina jobb att de inte hinner med. Det är som om någon kastar upp massor av bollar i luften samtidigt, men man hinner bara fånga några, säger Daniel Frendegard, outbound sales manager Apple på Ingram Micro.
De mobila verktyg vi har i dag har en enorm potential att förenkla och förbättra arbetet för många, om de bara används på rätt sätt. Ingram Micro har tillsammans med Dustin utvecklat en app-portfölj, som ska underlätta för Dustins företagskunder. Den är utformad med transformativa appar som gör att medarbetarna kan arbeta mer verksamhetsnära. App-portföljen är en del av Dustins mobilitetserbjudande, och täcker fyra områden: marknad, försäljning, it och HR.
– De är specifikt utformade för att varje område enkelt ska kunna effektivisera sina processer för att företagen ska kunna nå sina nuvarande och framtida målsättningar. Allt som är onödigt har skalats bort, och fokus ligger på det som flyttar verksamheten framåt, berättar Daniel Frendegard.
Tips på appar som ditt företag kan ha nytta av:
- Företagskampen – hälsoapp som stimulerar medarbetare till ett aktivt liv
- Wide ideas – samlar in idéer från organisationen med beslutssteg för hur ni går vidare
- Salesbox – guidar dig till ditt nästa försäljningsmål


