Gå till huvudinnehåll
IT-produkter och tjänster på ett ställe
Leverans inom 1-2 arbetsdagar
Trygg och säker betalning
  • Logga in
  • Skapa konto
  • Du har inga jämförelselistor
  • Du har inga favoritlistor
  • Kunskapsbanken
  • Kundservice & Support
    • Hitta rätt tillbehör & reservdelar
...loading menu tree
  1. Startsida
  2. Kunskapsbanken
  3. Alla nyheter från Google I/O

Inspiration

Alla nyheter från Google I/O

Google I/O är Googles årliga utvecklarkonferens där utvecklare från hela världen samlas för att ta del av och dela med sig av kunskap. Google har förstås även en keynote på denna konferens och på denna så pratas det om vad Google har gjort, vad de gör just nu och vad de kommer att göra i framtiden. Detta ger en bra inblick i årets trender samtidigt som man även får ta del av vilka nyheter som kommer till Googles alla olika tjänster och prylar inom kommande. Här har vi sammanfattat det viktigaste som sades under årets upplaga av Google I/O.

Google Lens

En av de mest intressanta nya funktionerna för mobiler som Google inom kort kommer att lansera är Google Lens. Detta kommer som en funktion i Google Assistant så om du har tillgång till Google Assistant kommer du inom kort att få tillgång till detta. Vi kan därför även tillägga att Google under konferensen även passade på att lansera just Google Assistant till iOS, dock endast i Nordamerika.

Google Lens är hur som helst en funktion som använder sig av din telefons kamera samt en AI för att känna igen vad kameran ser. Du ska helt enkelt bara behöva rikta kameran mot något och så kommer Google Assistant berätta för dig vad den ser i bild. Exempelvis ska den nya funktionen kunna känna igen olika blommor och berätta för dig vilken sort det är du riktar kameran mot. Ett annat exempel är att du kan rikta kameran mot ett landmärke, en unik byggnad, sevärdhet eller liknande och då få information om vad det är för något du ser.

Sist men inte minst ska du även kunna använda denna funktion för att rikta kameran mot routerns wifi-uppgifter eller dylikt och få telefonen att automatiskt knappa in denna information där den ska vara.

Cloud TPU

Den absolut största nyheten under Google I/O var att Google verkligen visade hur stort företaget satsar på artificiell intelligens, neurala nätverk och maskininlärning. Om någon tidigare tvivlat så bör man nu kasta de tvivlen åt sidan för detta är framtiden.

Grunden till Googles satsning inom detta område ligger i det nya chip som Google nu presenterade på konferensen, Cloud TPU. Cloud TPU (Tensor Processing Unit) är ett nytt chip specialframtaget för att inte bara kunna köra AI-applikationer utan även lära upp neurala nätverk. För att lära upp neurala nätverk använder man idag oftast GPU:er men enligt Google kommer detta specialanpassade chip vara flera gånger så snabbt, upp till fyra gånger om man får tro de få släppta siffrorna.

Fyra chip kommer att monteras på en enhet som sedan även går att sammankoppla med fler enheter för att bygga en extremt kraftfull superdator. En enhet med 4 chip ska klara av hela 180 teraflops. Detta kräver dock att de som vill utveckla med dessa chip lär om sig helt från hur det är att utveckla för GPU:er.

Tanken är dock inte att Google kommer att sälja dessa chip. Istället kommer företaget att bygga upp sina egna datacenter med dessa och låta företag köpa in sig på det hela som en molntjänst. Google vill helt enkelt bli störst på denna marknad med sitt nya chip.

Mer om Google Assistant & Google Home

Förutom Google Lens så kommer det även massor av andra nyheter till Google Assistant samt Google Home. Bland annat så kommer din digitala assistent kunna skicka vidare svaren den ger till rätt skärm. Exempelvis om du frågar Google Home efter väganvisningar så kan den automatiskt ladda in dessa i din telefon eller om du sitter vid tv:n så kan den visa din kalender på tv:n via ChromeCast.

Det mest intressanta är nog dock att Google kommer att släppa ett SDK för Google Assistant så utvecklare kan bygga in assistenten i diverse olika enheter med mera.

Andra nyheter är att Google Home ska kunna känna igen olika användare på rösten, den ska även börja fungera som telefon (bara i Nordamerika än så länge) och sist men inte minst så ska Google Home numera fungera som en vanligt blåtandshögtalare.

Stand alone VR

Att Google på något sätt skulle prata om VR kom inte som någon överraskning, men vad de faktiskt presenterade var ändå en stor nyhet. Google presenterade nämligen en ny produkt i form av ett VR-headset som varken kräver en mobiltelefon eller dator för att fungera då allt är inbyggt i headsetet. Tack vare en ny teknik vid namn WorldSense så behöver man heller inte montera upp några andra sensorer då allt är inbyggt i headsetet.

Ännu finns dock inget lanseringsdatum eller pris, allt vi vet är att Lenovo och HTC kommer att släppa sådana här headset inom de kommande månaderna.

Android och andra nyheter

Vi kan tyvärr inte lista exakt allt som presenterades men här kommer lite fler mindre nyheter som presenterades. Först och främst så visade man upp mer av Android O, nästa generation av Android. Android O kommer bland annat att snabba upp laddtider, förbättra batteritider och fungera betydligt bättre på telefoner som inte är så kraftfulla. Gränssnittet ändras även en aning och man kommer att börja stödja programmeringsspråket Kotlin.

Google Photos får lite nya AI-funktioner som ska hjälpa dig att dela med dig av alal dina bilder till rätt personer med mera. Även Gmail ska bli smartare och en AI ska hjälpa dig att snabbt svara på mail med frågor genom att föreslå ett antal svar.

Och så till sist så kommer Google att släppa ett API för de som vill använda Google för att ta betalt i sina webbutiker, appar med mera. Väldigt många har sina kontokort kopplade till sitt Google-konto och är även nästan alltid inloggade på sitt Google-konto i sin browser. Detta ska göra det enkelt för användare att använda detta för att betala och för butiker ska det bli enkelt då Google står för säkerheten och betalningsprocessen.

Senast uppdaterad: 13 januari 2023

Taggar

2017AIEventGoogleprodukterVR

Mer inom Inspiration

Få ut det mesta av AI med Microsoft

Få ut det mesta av AI med Microsoft

För många anställda kan arbetsdagen kännas som en ständig balansakt, med möten, e-post och uppgifter som drar dem åt alla håll. Tänk om några av dessa rutinuppgifter kunde sköta sig själva och frige tid och energi för det som verkligen är viktigt. För att ge medarbetarna extra andningsutrymme hjälper Copilots AI och Microsofts teknik till att automatisera rutinuppgifter och göra arbetsdagen enklare.

  • 2025
  • AI
  • guide
  • Managed Services
  • Microsoft

22 december 2025

Digital tillgänglighet –  en rättighet

Digital tillgänglighet – en rättighet

I takt med att digitaliseringen har en alltmer central roll inom utbildningsväsendet blir det viktigt att säkerställa att den tekniska utvecklingen är inkluderande och tillgänglig för alla.

  • Apple
  • utbildning

5 mars 2025

Hållbarhet i den digitaliserade skolan – en dubbel utmaning

Hållbarhet i den digitaliserade skolan – en dubbel utmaning

Hållbarhet i skolans digitalisering handlar om mycket mer än att bara köpa rätt teknik. Det kräver ett helhetsgrepp där både tekniken och undervisningen är hållbar. Genom att fokusera på återanvändning, lång livslängd och att skapa en trygg och strukturerad lärmiljö – kan vi möta de utmaningar som både vi och framtidens generationer står inför. Det är genom att leva som vi lär, och lära som vi lever, som vi skapar en skola som på riktigt bidrar till en hållbar framtid.

  • Apple
  • utbildning

4 november 2024

Gå till huvudinnehåll

Skapa företagskonto

Fördelar med konto

  • Följ din order och se din orderhistorik
  • Spara favoriter och skapa jämförelselistor
  • Hantera enkelt dina returer, reklamationer och garantiärenden
Skapa företagskonto

Betalningsalternativ

Mastercard
Visa
Trustly
Faktura

Leveransalternativ

Postnord

Trygg shopping

mcid
verifiedbyvisa

Välj land

Handla på Dustin

  • Försäljningsvillkor
  • Betalningsinformation
  • Leveransinformation
  • Fraktinformation
  • Kontovillkor
  • Integritetspolicy
  • Cookiepolicy
  • Tillgänglighet
  • Kampanjguide
  • Policy för produktrecensioner

Tjänster & lösningar

  • Managed Services
  • Dustin IT as a Service
  • Modern Workplace
  • Network as a Service
  • Cloud
  • Dataskydd
  • Säkerhet
  • Product Lifecycle Management
  • Takeback
  • Dustin Software Marketplace

Kundservice

  • Beställning
  • Leverans
  • Reklamation & återköp
  • Teknisk support
  • Betalning
  • Dustin Home information

Det här är Dustin

  • Press
  • Om Dustin Group
  • Karriär
  • Hållbart val
  • Dustins egna varumärken
  • Storföretag
  • Offentlig sektor
  • Säkerhet och Integritet

Inspiration

  • Nyhetsbrev
  • Kunskapsbanken
  • Eventkalender
  • Expertråd
  • Black Friday
  • Copilot+ PC AI datorer

Dustin Sverige AB, Box 1194, 131 27 Nacka Strand. Organisationsnummer: 556666-1012

© 2026 Dustin Group AB. All rights reserved.

facebook iconlinkedIn iconyouTube icon
  • Fyndvaror
  • Kampanjprodukter
  • Nya produkter
  • Datorer & surfplattor
  • Bildskärmar & datortillbehör
  • Server & storage
  • Nätverk & säkerhet
  • Datorkomponenter
  • Lagring Intern & Extern
  • Skrivare & förbrukning
  • Mobiltelefoner & tillbehör
  • Ljud & bild
  • POS (Point of Sale)
  • Hem & kontor
  • Programvara
  • Visa alla kategorier