Gå till huvudinnehåll
IT-produkter och tjänster på ett ställe
Leverans inom 1-2 arbetsdagar
Trygg och säker betalning
  • Logga in
  • Skapa konto
  • Logga in
  • Skapa konto
  • Du har inga jämförelselistor
  • Du har inga favoritlistor
  • Kunskapsbanken
  • Kundservice & Support
    • Hitta rätt tillbehör & reservdelar
...loading menu tree
  1. Startsida
  2. Kunskapsbanken
  3. Molntjänster öppnar upp för nya affärsmöjligheter

Infrastruktur

Molntjänster öppnar upp för nya affärsmöjligheter

Molntjänsterna är här för att stanna vilket är positivt. För när innovativa molnbaserade applikationer dyker upp, öppnar nya affärsmöjligheter upp sig.

Molnlösningar har tagit ett tydligt kliv från att vara renodlade lagringscentraler till att vara samlingsplatser för avancerade tjänster – där allt dessutom är skalbart. I snabb takt utvecklas nya tjänster som går att köpa ”på kran”.

– Man kan säga att den här utvecklingen går hand i hand med tjänstefieringen som pågår i de flesta branscher, det vill säga att man adderar nya tjänster till sina befintliga erbjudanden – eller till och med ersätter sina produkterbjudanden med tjänster, säger Kasper Bay Poulsen på konsultbolaget Zangenberg & Company.

Han pekar på hur bland annat hela finanssektorn successivt har blivit en mer eller mindre renodlad IT-bransch och understryker samtidigt att samma tendenser finns på många håll.

– Moderna molnlösningar rymmer en rad möjligheter, och vad som är mest intressant varierar från företag till företag.

Många företag behöver utvärdera vad de nya tjänsterna innebär

Microsoft har länge satsat på att utveckla molnlösningar. Vi stämmer därför träff med Annica Wallenbro Stojcevski, affärsområdeschef moln och företag på Microsoft Sverige, på deras nya kontor i centrala Stockholm.

– Det är många företag som bör se över sina affärsmodeller och utvärdera vad de nya tjänsterna skulle kunna innebära för deras verksamhet. För det är inte frågan om det kommer att dyka upp utmanare som tar tillvara nya möjligheter – frågan är snarare när utmanarna gör entré på marknaden, säger hon.

Hon kommer med två exempel på hur till synes helt olika verksamheter har börjat dra nytta av molnet:

– Vi har nyligen hjälpt Anticimex att förändra ett av sina erbjudanden. Enkelt uttryckt kan man säga att de har gått från att sälja råttfällor till att erbjuda tjänsten att hålla kontroll på att råttbeståndet i ett visst område håller sig inom de givna ramarna.

Lösningen utgår från sensorer i råttfällorna, där data skickas till och bearbetas i molnet. Samma grundteknik – med molnuppkopplade sensorer – drar Tetrapak nytta av.

– I deras fall handlar det om att inte sälja mjölkpaketeringsmaskiner som kräver en enorm investering för kunden – utan om att ta betalt för ”paketerad mjölk” som tjänst.

De senaste innovationerna finns i molnet

Annica Wallenbro Stojcevski ser det publika molnet som en gigantisk innovationsmotor.

– Alla molnleverantörer adderar kontinuerligt nya lösningar som ska hjälpa företag att dra nytta av sin data. Det är här den stora utvecklingen inom molnsektorn sker just nu. Även om det går att använda exempelvis AI eller kognitiva tjänster på mer eller mindre interna lösningar, så kommer du inte få tillgång till de allra senaste innovationerna inom området. De finns i molnet.

Dessutom är en uppenbar fördel med molnbaserade tjänster att de går att köpa ”på kran” – du betalar bara för användningen.

– Det innebär att även mindre företag kan testa, eftersom det inte är frågan om några höga investeringskostnader. En molntjänst kan fungera som en stor låda med legobitar. Som kund kan du provbygga med olika bitar och lägga tillbaka de som inte passar i just ditt bygge, säger Annica Wallenbro Stojcevski.

Vill du läsa mer om våra olika molnlösningar?

Till Cloud

Moderna molnlösningar rymmer en rad möjligheter, och vad som är mest intressant varierar från företag till företag.

Kasper Bay Poulsen, Zangenberg & Company.

En molntjänst kan fungera som en stor låda med legobitar. Som kund kan du provbygga med olika bitar och lägga tillbaka de som inte passar i just ditt bygge.

Annica Wallenbro Stojcevski, Affärsområdeschef moln och företag på Microsoft Sverige.

Liknande läsning:

Viktiga frågor på väg till molnet

Text: Peter Wiklund
Foto: Unsplash

Senast uppdaterad: 11 januari 2023

Taggar

2020CloudMolntjänsterServer

Mer inom Infrastruktur

Hur små och medelstora företag kan dra nytta av samma IT-tjänster som stora företag har

Hur små och medelstora företag kan dra nytta av samma IT-tjänster som stora företag har

Att säkerställa en flexibel, säker och skalbar arbetsplats blir en allt större utmaning för små och medelstora företag. Med hjälp av Managed Services kan de dra nytta av modern teknik, samtidigt som en extern partner tar hand om hanteringen.

  • 2024
  • 2025
  • Managed Services

9 december 2024

Varför cyberbrottslingar även angriper mindre företag (och vad du kan göra åt det)

Varför cyberbrottslingar även angriper mindre företag (och vad du kan göra åt det)

Risken att bli offer för cyberbrottslighet är stor. Särskilt små och medelstora företag är ett favoritmål för cyberbrottslingar eftersom deras säkerhet ofta är svagare. Många företagare tror felaktigt att de inte är relevanta för attacker, eller att de inte har resurser att hålla sin cybersäkerhet uppdaterad.

  • 2024
  • 2025
  • Managed Services

9 december 2024

Är du fortfarande inte i molnet?

Är du fortfarande inte i molnet?

Många små och medelstora företag håller fast vid föråldrade IT-infrastrukturer som fysiska serverskåp, vilket kan hindra deras flexibilitet och tillväxtmöjligheter. Nick Pul, chef för Sales Engineering-teamet på Dustin, påpekar att flytten till molnet blir alltmer oundviklig, särskilt nu när hemarbete och flexibla arbetsformer har blivit norm efter coronatiden. Ändå finns det fortfarande många fördomar bland små och medelstora företagare, särskilt när det gäller säkerheten i det publika molnet.

  • 2024
  • 2025
  • Managed Services

9 december 2024

Gå till huvudinnehåll

Skapa företagskonto

Fördelar med konto

  • Följ din order och se din orderhistorik
  • Spara favoriter och skapa jämförelselistor
  • Hantera enkelt dina returer, reklamationer och garantiärenden
Skapa företagskonto

Betalningsalternativ

Mastercard
Visa
Trustly
Faktura

Leveransalternativ

Postnord

Trygg shopping

mcid
verifiedbyvisa

Välj land

Handla på Dustin

  • Försäljningsvillkor
  • Betalningsinformation
  • Leveransinformation
  • Fraktinformation
  • Kontovillkor
  • Integritetspolicy
  • Cookiepolicy
  • Tillgänglighet
  • Kampanjguide
  • Policy för produktrecensioner

Tjänster & lösningar

  • Managed Services
  • Dustin IT as a Service
  • Modern Workplace
  • Network as a Service
  • Cloud
  • Dataskydd
  • Säkerhet
  • Product Lifecycle Management
  • Takeback
  • Dustin Software Marketplace

Kundservice

  • Beställning
  • Leverans
  • Reklamation & återköp
  • Teknisk support
  • Betalning
  • Dustin Home information

Det här är Dustin

  • Press
  • Om Dustin Group
  • Karriär
  • Hållbart val
  • Dustins egna varumärken
  • Storföretag
  • Offentlig sektor
  • Säkerhet och Integritet

Inspiration

  • Nyhetsbrev
  • Kunskapsbanken
  • Eventkalender
  • Expertråd
  • Black Friday
  • Copilot+ PC AI datorer

Dustin Sverige AB, Box 1194, 131 27 Nacka Strand. Organisationsnummer: 556666-1012

© 2026 Dustin Group AB. All rights reserved.

facebook iconlinkedIn iconyouTube icon
  • Fyndvaror
  • Kampanjprodukter
  • Nya produkter
  • Datorer & surfplattor
  • Bildskärmar & datortillbehör
  • Server & storage
  • Nätverk & säkerhet
  • Datorkomponenter
  • Lagring Intern & Extern
  • Skrivare & förbrukning
  • Mobiltelefoner & tillbehör
  • Ljud & bild
  • POS (Point of Sale)
  • Hem & kontor
  • Programvara
  • Visa alla kategorier