Startech ET90110SM302
Startech ET90110SM302
Startech ET90110SM302
Startech ET90110SM302
Startech ET90110SM302
Startech ET90110SM302

StartechET90110SM302

2 095 kr
Frakt från 139 kr
Hyr från 65 kr/månad i 36 månader
Startech artikelnr. ET90110SM302
Dustin artikelnr. 5010879678
Singelmode med SC-anslutningar och maximalt avstånd på 30 km

Produktegenskaper

  • Vidarebefordran av länkförlust och fjärrbevakning av status garanterar maximal drifttid
  • Ger Ethernet-till-fiber-konvertering som en fristående enhet men kan även installeras i ETCHS2U-chassit med 20 kortplatser för ännu mer mångsidighet
  • Tåligt stålhölje för hållbarhet i tuffa miljöer
ET90110SM302 10/100 Mbps fibermediaomvandlaren i enkelläge SC (30 km) låter dig förlänga ett snabbt Ethernet-nätverk (10/100) över fiber i enkelläge med avstånd på upp till 30 km. Den hållbara och praktiska mediaomvandlaren är en kostnadseffektiv lösning för anslutning av 10/100 Mbps Ethernet-nätverk (10/100Base-T) till fjärrnätverkssegment över ett 100Base-FX-fiberstamnät och har ett chassi helt i stål samt enkel plug-and-play-installation med minimalt behov av konfiguration. Fibermediaomvandlaren stöder dessutom fristående användningar och installation i 2U hyllmonterbart chassi med 20 kortplatser (ETCHS2U).

Specifikation ET90110SM302

Allmänt

Tillverkare
StarTech.com
Produktlinje
StarTech.com
Modell
10/100 Mbps Single Mode Fiber Media Converter SC - 18.6 miles/30km over Single Mode SC Fiber (ET90110SM302)
Förpackad kvantitet
1
Produkttyp
Fibermediekonverterare

Kabel

Vänster kontakttyp
RJ-45
Höger kontakttyp
SC enkelläge

SFP-modul

Formfaktor
Extern
Anslutningsteknik
Kabelansluten
Typ av kablage
Ethernet 100Base-FX
Max överföringsavstånd
30,000 m
Funktioner
Auto-uplink (auto MDI/MDI-X), Fullt duplexläge, Halvduplexläge, Robust
Standarder
FCC, RoHS

Nätverk

Länkprotokoll
Ethernet, Fast Ethernet
Överföringshastighet
0.1 Gbps
Optisk våglängd
1310 nm

Hårdvaruspecifikation

Färg
Svart
Gränssnitt
1 x Ethernet 100Base-FX - SC single-mode hona x 2, 1 x nätverk - RJ-45 hona
Min driftstemperatur
0 °C
Max driftstemperatur
60 °C
Luftfuktighet vid drift
10 - 90%

Dimensioner & Vikt

Bredd
9.5 cm
Djup
16 cm
Höjd
2 cm
Vikt
600 g

Garanti

Garanti
2 års garanti
Garanti detalljer
Begränsad garanti - 2 år
Det finns inga tillbehör för denna produkt.

Dokument ET90110SM302

PDF-dokument

Andra kunder tittade även på