-20%
D-Link DMC-810SC
D-Link DMC-810SC
D-Link DMC-810SC
D-Link DMC-810SC
D-Link DMC-810SC

D-Link DMC-810SC

3 495 kr2 790 kr
Frakt från 139 kr
Hyr från 87 kr/månad i 36 månader
Kan skickas omgående (5 kvar)
D-Link artikelnr. DMC-810SC/E
Dustin artikelnr. 5010047424

Vi tipsar

Prisvärd mediakonverterare från RJ45 till singelmodefiber

D-LINK DMC-810SC MEDIAKONV TP TO FIBER SC SM mediakonverterare


Dags att uppgradera till fiber på ditt företag eller hemma? Med D-LINK DMC-810SC MEDIAKONV TP TO FIBER SC SM från D-LINK konverterar du enkelt RJ-45 till fibersignaler. Signalhastigheten håller full "wire speed" vilket innebär att enheten inte har en negativ påverkan på hur fort du kan surfa. Enheten iten och behändig, och kan användas med och utan chassi! Vid användning med chassi kan den bytas utan att systemet måste bootas om, supersmidigt!


DMC-810SC konverterar 1000Base-T Gigabit koppar signaler till 1000Base-LX Gigabit singel-mode fiber signaler. Maximalt avstånd på fiberkabeln är 10 km. Enheten är utrustad med en RJ-45 TP-port och en fiber port (SC kontakt).

Specifikation DMC-810SC

Allmänt

Tillverkare
D-Link
Produktlinje
D-Link DMC
Modell
810SC
Förpackad kvantitet
1
Produkttyp
Fibermediekonverterare

Kabel

Vänster kontakttyp
RJ-45
Höger kontakttyp
SC enkelläge

SFP-modul

Formfaktor
Extern
Anslutningsteknik
Kabelansluten
Typ av kablage
Ethernet 1000Base-LX, Ethernet 1000Base-T
Max överföringsavstånd
10,000 m
Funktioner
Auto-negotiation, Automatisk avkänning per enhet
Standarder
C-Tick, FCC Klass B-certifierade, VCCI Class B ITE

Nätverk

Länkprotokoll
Gigabit Ethernet
Överföringshastighet
1 Gbps

Hårdvaruspecifikation

Gränssnitt
1 x Ethernet 1000Base-LX - SC single-mode hona x 2, 1 x Ethernet 1000Base-T - RJ-45 hona
Statusindikatorer
Länk/akvititet, Strömförsörjning
Min driftstemperatur
0 °C
Max driftstemperatur
40 °C
Luftfuktighet vid drift
10 - 90%

Dimensioner & Vikt

Bredd
8.8 cm
Djup
12 cm
Höjd
2.5 cm
Det finns inga tillbehör för denna produkt.

Andra kunder tittade även på