Utökade telefontider under alla helger fram till jul: Lördag och söndag 10─15

img

D-Link DMC 810SC

Mediakonverterare RJ45 till fiber

2 695 kr Exkl. moms 83 kr/mån (Vid hyra 36 månader)
  • Lagerstatus: Skickas omgående 6 kvar
  • Frakt från: 139 kr
  • Artikelnr.
  • 5010047424
  • Tillv. art. nr.
  • DMC-810SC/E

Snabbfakta

Kontakttyp vänster
RJ-45
Kontakttyp höger
SC-läge SingleMode

Nyckelfunktioner

  • One-channel media conversion between 1000BASE-T and 1000BASE-LX
  • Auto negotiation of duplex mode on twisted-pair port
  • Auto MDI/MDIX for twisted-pair port
  • Full wire-speed forwarding rate
  • Front panel status LEDs
  • Can be used as a stand-alone device or with chassis
  • Hot-swappable when used with chassis

 

  • Link pass through function

Produktinformation

D-LINK DMC-810SC MEDIAKONV TP TO FIBER SC SM mediakonverterare


Dags att uppgradera till fiber på ditt företag eller hemma? Med D-LINK DMC-810SC MEDIAKONV TP TO FIBER SC SM från D-LINK konverterar du enkelt RJ-45 till fibersignaler. Signalhastigheten håller full "wire speed" vilket innebär att enheten inte har en negativ påverkan på hur fort du kan surfa. Enheten iten och behändig, och kan användas med och utan chassi! Vid användning med chassi kan den bytas utan att systemet måste bootas om, supersmidigt!


DMC-810SC konverterar 1000Base-T Gigabit koppar signaler till 1000Base-LX Gigabit singel-mode fiber signaler. Maximalt avstånd på fiberkabeln är 10 km. Enheten är utrustad med en RJ-45 TP-port och en fiber port (SC kontakt).

Specifikationer

Allmänt
Tillverkare D-Link
Kontakttyp vänster RJ-45
Kontakttyp höger SC-läge SingleMode
Nätverk och kommunikation
Anslutningsteknik Kabelansluten
Nätverksfunktioner Auto-sensing per device, auto-negotiation
Mått och vikt
Yttermått bredd 8.8 cm
Yttermått djup 12 cm
Yttermått höjd 2.5 cm
Service och support
Service & Support 1 år