Gå till huvudinnehåll
IT-produkter och tjänster på ett ställe
Leverans inom 1-2 arbetsdagar
Trygg och säker betalning
  • Logga in
  • Skapa konto
  • Logga in
  • Skapa konto
  • Du har inga jämförelselistor
  • Du har inga favoritlistor
  • Kunskapsbanken
  • Kundservice & Support
    • Hitta rätt tillbehör & reservdelar
...loading menu tree
  1. Startsida
  2. Kunskapsbanken
  3. Rodeco tar leken på allvar med nytt CRM-system

Kundcase

Rodeco tar leken på allvar med nytt CRM-system

Från Åtvidaberg levererar Rodeco lekmiljöer till kunder över hela världen. För att få bättre ordning och reda på informationen i försäljnings-, produktions- och installationsprocesserna tog man hjälp av IT-Hantverkarna för att utveckla ett skräddarsytt CRM-system i SharePoint.


Familjeföretaget Rodeco tillverkade från början utrustning för simundervisning, ett område som kräver omfattande kunskaper om säkerhet, lagar och regler. När man med samma säkerhetstänk i botten breddade sig till lekutrustning på torra land kom framgångarna. Idag leker barn i Rodecos miljöer i 35 länder världen över. Kunderna är framför allt butikskedjor, hotell och fastighetsägare.

– Nästan 80 procent av vår försäljning går på export. Vi har ett modernt produktsortiment med skandinavisk färg och form. Som turn-key-leverantör designar vi miljöerna, gärna med kundens profil, tillverkar och installerar dem, berättar Daniel Lind, vd för Rodeco.


Expansion ställde krav på effektivitet

Företaget har vuxit kraftigt på senare år. Det skapade behov av att arbeta effektivare, bland annat behövde informationen om respektive projekt samlas och bli lättillgänglig i ett och samma system.

– Vi tittade på de färdiga CRM-system som finns ute på marknaden, men de kostar mycket redan från start och för att vi skulle få det stöd för vår verksamhet som vi var ute efter skulle vi behöva göra mycket anpassningar, vilket innebär ytterligare kostnader, säger Daniel Lind.


CRM-lösning via SharePoint

Sedan 2008 har Rodeco anlitat IT-Hantverkarna för IT-drift, underhåll och rådgivning. IT-Hantverkarna har hjälpt till med både behovsanalys och förslag på lämplig lösning. Eftersom Rodeco redan hade infört Office 365 och använde SharePoint som intranät beslöt man gemensamt att utnyttja mer av denna produkts potential. Lösningen blev en egen CRM-lösning, helt anpassad efter Rodecos befintliga processer.

– Vi hade en aning om hur vi ville göra, men hur skulle vi få in våra processer i systemet? Här bidrog IT-Hantverkarna med kunskap. Vi slängde upp bollar i luften och de plockade ned dem och kunde säga vad som går att göra och hur man gör det bäst. SharePoint är ett fantastiskt verktyg och IT-Hantverkarnas kunskaper om det är i världsklass, säger Tobias Lindqvist, säljare och intern projektledare för lösningen på Rodeco.


Projektlednings- och tidredovisningssystem

Lösningen som nyligen togs i drift innefattar ett projektlednings- och ett tidredovisningssystem. Här samlas all information om varje kundprojekt i ett system som följer Rodecos process från prospect-stadiet till färdig installation. Allt som händer i ett projekt loggas och påminnelser läggs in och skickas ut automatiskt för olika moment.

– Vi slipper springa runt och fråga eller påminna varandra och får mer tid att göra det vi egentligen ska göra. Vi har nog effektiviserat bort onödigt ”brus” med 30 procent. Dessutom kan vi öppna upp ett projekt igen och ha all information på plats direkt vid till exempel service, säger Tobias Lindqvist.


Nyckeltal visar trender

Systemet gör det också lätt att ta fram övergripande information i form av olika nyckeltal som visar hur företaget mår och presentera det på ett överskådligt sätt, i anpassade vyer med grafer, diagram och så vidare.

– Vi får ett smidigt sätt att följa vår verksamhet, lönsamhet och var vi har vår personal. Det blir ett bra verktyg för att se trender och planera arbetet, säger Daniel Lind.

På lite sikt räknar han med att Rodeco går över till ett mer omfattande CRM-system, men ett skräddarsytt system i SharePoint ser han som ett bra steg på vägen.

– Vi behövde ett gemensamt internt arbete för att få ett mer styrt sätt att arbeta. Skapar man något själv tillsammans med en duktig tjänsteleverantör som IT-Hantverkarna blir det en bättre och lättare övergång till nya arbetssätt, säger han.



Sammanfattning

Utmaning

Då Rodecos verksamhet hade vuxit kraftigt fanns ett behov av bättre strukturerade och effektivare arbetssätt, vilket förutsatte enklare och bättre tillgång till information om varje projekt. Man saknade också enkel översikt över verksamheten.


Lösning

Med hjälp av IT-Hantverkarna togs en skräddarsydd CRM-lösning i SharePoint fram, baserad på Rodecos befintliga försäljnings-, produktions- och installationsprocesser. I projektlednings- och tidredovisningssystemen samlas all information om respektive projekt.


Effekt

Rodeco har just börjat använda lösningen, men räknar med att spara mycket tid genom att all information finns enkelt tillgänglig och påminnelser kan ske via systemet. Dessutom tillhandahålls en ”business dashboard” med olika nyckeltal för överblick och uppföljning.

Tre tips för ett lyckat CRM-projekt:

  1. Var väldigt noggrann i behovs- och analysfasen.
  2. Etablera ett nära samarbete med projektledaren/konsulten.
  3. Sätt upp en tydlig stoppunkt för projektet då det måste avslutas.


Text: Björn Raunio Foto: Peter Jönsson

Senast uppdaterad: 10 januari 2023

Taggar

2014IT-lösningKundcaseMicrosoftMjukvara

Mer inom Kundcase

Hållbar IT-partner för framtidens bank

Hållbar IT-partner för framtidens bank

Norion Banks samarbete med Dustin och HP visar hur hållbarhet och säkerhet kan gå hand i hand när det kommer till IT. Med tydliga krav från kunden, innovativa lösningar från leverantören och smarta tjänster från återförsäljaren blir resultatet en trygg, effektiv och framtidssäkrad IT-miljö – byggd för att hålla länge.

  • 2025
  • Arbetsplats
  • Hållbar utveckling
  • HP
  • Kundcase
  • sustainability
  • takeback

2 oktober 2025

Förverkliga en bättre framtid

Förverkliga en bättre framtid

I hjärtat av Norge leder Å Energi vägen mot en hållbar energiframtid, och det är deras ambitiösa IT-strategi, med stöd av Dustin och Microsoft, som driver den bakomliggande kraften i detta innovativa företag.

  • 2024
  • dustin
  • Hållbar utveckling
  • Microsoft Surface

29 april 2025

Ledande innovation med modern IT

Ledande innovation med modern IT

Hur kan en ideell organisation som är dedikerad till livsförändrande innovation bygga ett IT-ekosystem som matchar deras ambitiösa vision? För BioInnovation Institute är svaret Modern Workplace – en modern arbetsplats som drivs av Dustin och Microsoft.

  • 2025
  • Arbetsplats
  • guide
  • Managed Services
  • Microsoft

29 april 2025

Gå till huvudinnehåll

Skapa företagskonto

Fördelar med konto

  • Följ din order och se din orderhistorik
  • Spara favoriter och skapa jämförelselistor
  • Hantera enkelt dina returer, reklamationer och garantiärenden
Skapa företagskonto

Betalningsalternativ

Mastercard
Visa
Trustly
Faktura

Leveransalternativ

Postnord

Trygg shopping

mcid
verifiedbyvisa

Välj land

Handla på Dustin

  • Försäljningsvillkor
  • Betalningsinformation
  • Leveransinformation
  • Fraktinformation
  • Kontovillkor
  • Integritetspolicy
  • Cookiepolicy
  • Tillgänglighet
  • Kampanjguide
  • Policy för produktrecensioner

Tjänster & lösningar

  • Managed Services
  • Dustin IT as a Service
  • Modern Workplace
  • Network as a Service
  • Cloud
  • Dataskydd
  • Säkerhet
  • Product Lifecycle Management
  • Takeback
  • Dustin Software Marketplace

Kundservice

  • Beställning
  • Leverans
  • Reklamation & återköp
  • Teknisk support
  • Betalning
  • Dustin Home information

Det här är Dustin

  • Press
  • Om Dustin Group
  • Karriär
  • Hållbart val
  • Dustins egna varumärken
  • Storföretag
  • Offentlig sektor
  • Säkerhet och Integritet

Inspiration

  • Nyhetsbrev
  • Kunskapsbanken
  • Eventkalender
  • Expertråd
  • Black Friday
  • Copilot+ PC AI datorer

Dustin Sverige AB, Box 1194, 131 27 Nacka Strand. Organisationsnummer: 556666-1012

© 2026 Dustin Group AB. All rights reserved.

facebook iconlinkedIn iconyouTube icon
  • Fyndvaror
  • Kampanjprodukter
  • Nya produkter
  • Datorer & surfplattor
  • Bildskärmar & datortillbehör
  • Server & storage
  • Nätverk & säkerhet
  • Datorkomponenter
  • Lagring Intern & Extern
  • Skrivare & förbrukning
  • Mobiltelefoner & tillbehör
  • Ljud & bild
  • POS (Point of Sale)
  • Hem & kontor
  • Programvara
  • Visa alla kategorier