Gå till huvudinnehåll
IT-produkter och tjänster på ett ställe
Leverans inom 1-2 arbetsdagar
Trygg och säker betalning
  • Logga in
  • Skapa konto
  • Logga in
  • Skapa konto
  • Du har inga jämförelselistor
  • Du har inga favoritlistor
  • Kunskapsbanken
  • Kundservice & Support
    • Hitta rätt tillbehör & reservdelar
...loading menu tree
  1. Startsida
  2. Kunskapsbanken
  3. Nya möjligheter med fjortonde generationens Dell EMC-servrar

Infrastruktur

Nya möjligheter med fjortonde generationens Dell EMC-servrar

Bättre prestanda, större möjligheter till automation och inbyggda säkerhetsfunktioner är några av nyheterna när Dell EMC rullar ut 14:e generationens PowerEdge-servrar.

I somras lanserade Dell EMC den 14:e generationens PowerEdge-servrar baserade på Intels Skylake-processor. Först ut var de vanliga tvåsockel-servrarna och bladservrarna. I vinter lanseras alternativ med AMD-processorer och nästa sommar fulländas portföljen när Intels en-processor-servrar når marknaden.

Upp till 50 procent bättre prestanda med Skylake

Att de nya servarna har bättre prestanda, stöd för mer minne och är mer energisnåla än tidigare modeller lär inte överraska någon. Skylake-processorn ger till exempel en prestandaökning på upp till 50 procent. Enligt Roger Andersson, serverspecialist på Dell EMC, är det mer intressant att prata om vilka möjligheter den nya servergenerationer öppnar för.

– Den 14:e generationens server är ett flexibelt, högpresterande byggblock för det moderna datacentret. Det är till exempel en utmärkt server för virtualisering, hyperkonvergerad infrastruktur, mjukvarudefinierad lagring och högpresterande databaser.

Fokus på säkerhet

Ett annat område som Dell EMC har jobbat mycket med är säkerheten. När allt fler prylar ska vara uppkopplade uppstår nya säkerhetsrisker och att många hackare har riktat in sig på företags servrar är ett växande problem. Det Dell EMC kan göra är att säkra servrarna under den nivå där säkerhetsavdelningen normalt kan arbeta, det vill säga med antivirus och brandväggar.

- En sak vi har gjort för att förbättra säkerhet är att bygga in en hash av våra publika krypteringsnycklar i hårdvaran. I och med att alla steg i bootkedjan måste verifiera sin signatur går det inte att boota servern från ett falskt media, en korrupt firmware eller ett korrupt bios, säger Roger.

Enklare hantering med nya iDRAC

Någonting som står högt upp på önskelistan för både små och stora företag är automation och även inom det området finns det djupgående funktioner inbyggda i hårdvaran. I 14:e generationens servrar kan iDRAC-inställningar, biosinställningar, raid-konfiguration, firmwareuppdateringar, övervakning och liknande uppgifter automatiseras.

Managementkonsolen iDRAC har i sin tur fått ett html5-baserat gränssnitt som gör den enklare att använda och dubbelt så snabb. Om servern beställs med Quick Sync-funktion kan användaren utföra i stort sett all hårdvarumanagement från mobiltelefonens skärm.

När är det dags att uppgradera?

Ett gyllene tillfälle att byta ut sina servrar är när supportavtalen på de gamla servrarna börjar löpa ut och man står inför valet att förnya avtalen eller investera i ny hårdvara. Företag som byter upp sig från 13:e generationens servrar gör det vanligtvis för att den nuvarande prestandan inte räcker till eller för att de vill försäkra sig om att kunna använda morgondagens teknik.

– Allt fler mjukvaror får stöd för växande tekniker som exempelvis NVMe-diskar eller Storage Class Memory. För att kunna installera tekniken och ge applikationerna den prestanda som behövs kommer du helt enkelt att behöva den 14:e generationens servrar, avslutar Roger.

Läs också - Största utmaningarna med mjukvarudefinierade datacenter eller Så vet du om serverkonsolidering är rätt för ditt företag

Senast uppdaterad: 11 januari 2023

Taggar

2017DellIT-säkerhetServer

Mer inom Infrastruktur

Hur små och medelstora företag kan dra nytta av samma IT-tjänster som stora företag har

Hur små och medelstora företag kan dra nytta av samma IT-tjänster som stora företag har

Att säkerställa en flexibel, säker och skalbar arbetsplats blir en allt större utmaning för små och medelstora företag. Med hjälp av Managed Services kan de dra nytta av modern teknik, samtidigt som en extern partner tar hand om hanteringen.

  • 2024
  • 2025
  • Managed Services

9 december 2024

Varför cyberbrottslingar även angriper mindre företag (och vad du kan göra åt det)

Varför cyberbrottslingar även angriper mindre företag (och vad du kan göra åt det)

Risken att bli offer för cyberbrottslighet är stor. Särskilt små och medelstora företag är ett favoritmål för cyberbrottslingar eftersom deras säkerhet ofta är svagare. Många företagare tror felaktigt att de inte är relevanta för attacker, eller att de inte har resurser att hålla sin cybersäkerhet uppdaterad.

  • 2024
  • 2025
  • Managed Services

9 december 2024

Är du fortfarande inte i molnet?

Är du fortfarande inte i molnet?

Många små och medelstora företag håller fast vid föråldrade IT-infrastrukturer som fysiska serverskåp, vilket kan hindra deras flexibilitet och tillväxtmöjligheter. Nick Pul, chef för Sales Engineering-teamet på Dustin, påpekar att flytten till molnet blir alltmer oundviklig, särskilt nu när hemarbete och flexibla arbetsformer har blivit norm efter coronatiden. Ändå finns det fortfarande många fördomar bland små och medelstora företagare, särskilt när det gäller säkerheten i det publika molnet.

  • 2024
  • 2025
  • Managed Services

9 december 2024

Gå till huvudinnehåll

Skapa företagskonto

Fördelar med konto

  • Följ din order och se din orderhistorik
  • Spara favoriter och skapa jämförelselistor
  • Hantera enkelt dina returer, reklamationer och garantiärenden
Skapa företagskonto

Betalningsalternativ

Mastercard
Visa
Trustly
Faktura

Leveransalternativ

Postnord

Trygg shopping

mcid
verifiedbyvisa

Välj land

Handla på Dustin

  • Försäljningsvillkor
  • Betalningsinformation
  • Leveransinformation
  • Fraktinformation
  • Kontovillkor
  • Integritetspolicy
  • Cookiepolicy
  • Tillgänglighet
  • Kampanjguide
  • Policy för produktrecensioner

Tjänster & lösningar

  • Managed Services
  • Dustin IT as a Service
  • Modern Workplace
  • Network as a Service
  • Cloud
  • Dataskydd
  • Säkerhet
  • Product Lifecycle Management
  • Takeback
  • Dustin Software Marketplace

Kundservice

  • Beställning
  • Leverans
  • Reklamation & återköp
  • Teknisk support
  • Betalning
  • Dustin Home information

Det här är Dustin

  • Press
  • Om Dustin Group
  • Karriär
  • Hållbart val
  • Dustins egna varumärken
  • Storföretag
  • Offentlig sektor
  • Säkerhet och Integritet

Inspiration

  • Nyhetsbrev
  • Kunskapsbanken
  • Eventkalender
  • Expertråd
  • Black Friday
  • Copilot+ PC AI datorer

Dustin Sverige AB, Box 1194, 131 27 Nacka Strand. Organisationsnummer: 556666-1012

© 2026 Dustin Group AB. All rights reserved.

facebook iconlinkedIn iconyouTube icon
  • Fyndvaror
  • Kampanjprodukter
  • Nya produkter
  • Datorer & surfplattor
  • Bildskärmar & datortillbehör
  • Server & storage
  • Nätverk & säkerhet
  • Datorkomponenter
  • Lagring Intern & Extern
  • Skrivare & förbrukning
  • Mobiltelefoner & tillbehör
  • Ljud & bild
  • POS (Point of Sale)
  • Hem & kontor
  • Programvara
  • Visa alla kategorier