Utöver den populära hybridlösningen blir multi-cloud, en lösning med flera oberoende molntjänster och leverantörer, en allt vanligare molnlösning.
– Det kan handla om att man vill plocka ihop ett tjänsteutbud från olika leverantörer, som alla har sina olika specialiteter. Någon erbjuder de mest avancerade tjänsterna för big data-analyser, någon annan ligger i framkant vad gäller utvecklingsstöd och en tredje har bäst geografisk täckning. I grund och botten utgår det återigen från vilka affärs- och verksamhetskrav kunden har.
Kostnadsdelen är förstås också högintressant när det gäller att välja molnleverantör. För även om det är låga trösklar till nya tjänster, så kan kostnaderna rinna iväg när man väl börjar utnyttja molntjänsterna.
– Det är som regel rätt lätt att göra prisjämförelser mellan de grundläggande typerna av lösningar, som IaaS. Sedan blir det allt svårare ju mer avancerade tjänster du vill använda, säger Kasper Bay Poulsen på Zangenberg & Company.
Han pekar också på behovet av att se till helheten när man bedömer kostnaden för molntjänster.
Läs också:
Molntjänster öppnar upp för nya affärsmöjligheter
– Även om det handlar om att låta någon utanför organisationen ansvara för infrastruktur eller tjänster så kommer det alltid att finnas mer eller mindre behov av att administrera och hantera detta. Speciellt om du väljer att använda en multi-cloud-lösning. Helhetskostnaden behöver räkna in det interna arbetet som molntjänsterna medför.
Detta arbete kan för övrigt skilja sig en hel del från vad IT-avdelningen ägnar sig åt i dagens läge, med förändrat arbetsinnehåll och ansvar.
– Exempelvis kommer behovet av personal som arbetar med lokal infrastruktur på ”låg nivå” internt garanterat att minska framöver i takt med att man kopplar på allt fler molntjänster, säger Kjell Munther på Fujitsu.
Dessutom finns det ofta verktyg och hjälpmedel från molnleverantörerna som gör att utvecklingsarbetet både kan vara agilt och ske i en snabb takt. Ett exempel på ett sådant verktyg är Googles Tensorflow, ett hjälpmedel för maskininlärning.
– Det sker en snabb utveckling inom området och det går allt lättare att sätta ihop nya applikationer. Snart behövs det knappt några utvecklare alls, säger han och skrattar.
Verksamhetsbehov behöver översättas till kravspecifikationer
De nya uppgifterna kommer att handla om att vara beställare och att ha det övergripande ansvaret för de olika tjänsterna – och deras koppling till verksamheten och affärsmålen.
Det gäller att kunna ta in behoven inom olika delar av verksamheten, översätta dem till kravspecifikationer till molnleverantörer och sedan orkestrera de olika tjänsterna.
Läs också:
Snabbare affärsutveckling med molntjänster
Annica Wallenbro Stojcevski på Microsoft lyfter fram behovet av kompetensutveckling, både i och utanför branschen.
– Det kommer att skapas många nya roller inom IT framöver, så det gäller att ha en strategi för att ta tillvara den befintliga kompetensen på bästa sätt och att vara beredd att ta in helt nya talanger, säger hon.
Hon berättar att Microsoft har tagit fram en utbildningsplattform – Learn – där de erbjuder kostnadsfri kompetensutveckling på olika nivåer.
– Där finns både material för den som redan har gedigna IT-kunskaper och studievägar för den som mest är nyfiken på området.
Vad händer då framöver i molnvärlden? En tydlig trend som Kasper Bay Poulsen ser är att användningen av befintliga tjänster kommer att öka rejält.
– Jag tycker att relativt många företag har haft en avvaktande attityd till molntjänster. Men nu på sistone är det något som har lossnat. Fler är beredda att ta klivet och gå över till moderna lösningar. Det är väl helt enkelt en mognadsprocess och nu är det många som har förstått vilka möjligheter som öppnar sig, avslutar han.
Vill du läsa mer om våra olika molnlösningar?
Till CloudText: Robert Långström
Foto: Unsplash


