Många väljer hybridssystem framför enbart flashlagring, så kallade all-flash arrays, men vilken lösning som är bäst beror på verksamhetens tillämpningar.
En av de första frågor som företag ställs inför vid en satsning på SSD i datahallen är valet mellan ett system som bara använder flashlagring eller ett så kallat hydridsystem som även använder vanliga hårddiskar.
Det råder ingen tvekan om att flashlagring tack vare fördelar som bättre prestanda och mindre strömförbrukning har blivit ett lockande alternativ för företag. Och den har nu mognat så pass mycket att det inte längre är frågan om SSD ska användas utan i vilken utsträckning.
Men för många är steget till ett lagringssystem som bara använder SSD-diskar, så kallade all-flash arrays, fortfarande för stort. Det är inte ovanligt att därför istället välja hybridvarianten, till stor del beroende på prislappen. Det främsta motivet till att investera i en hybridlösning är möjligheten att kombinera och få det bästa av två världar: hög prestanda med SSD och mycket lagringskapacitet med hårddiskarna.
Det går till exempel att använda flashlagringen som en cache och hårddiskarna för att lagra data. Ett annat alternativ är att lagra så kallad het data på SSD, som används ofta och måste kommas åt snabbt, och kall data på hårddiskarna. Det finns också de som förespråkar användning av hydridsystem som lagring för virtuella skrivbord från Citrix System och VMware.
Huruvida slutsatsen att flashlagring är för kostsamt är korrekt eller inte beror på vilka tillämpningar företaget kör och vilka lagringskraven är. Har företaget många tillämpningar som vinner på att använda flashlagring finns det ingen anledning till att investera i ett hybridsystem.
De tillämpningar som leverantörerna i första hand lyfter fram som kan dra mest nytta är databaser och virtualiserade miljöer. För att underlätta den här användningen har flera leverantörer av lagringsystem tagit fram skräddarsydda lösningar för till exempel Oracles och Microsofts databaser.
En fördel med systemen som bara använder flashlagring är möjligheten att finjustera antalet iops (input/output operations per second) för olika användare och tillämpningar på ett sätt som ger en mera förutsägbar prestanda.
Vill du veta mer? Ladda ned vår ”Flashlagring – hajp eller smart lösning?”


