Direktronik Fiberoptisk kabel SC/UPC SC/UPC OM3 2m

DirektronikFiberoptisk kabelSC/UPC SC/UPC OM3 2m

399 kr
Frakt från 139 kr

Längd: 2 m

Kan skickas inom 48h
Direktronik artikelnr. 117-1406
Dustin artikelnr. 5010674133

Snabbfakta

  • Höger kontakttyp
    SC/UPC
  • Vänster kontakttyp
    SC/UPC
  • Kärna / höljets diameter
    50/125 mikron
  • Standarder som följs
    OM3
  • Längd
    2 m

100% 3D/interferometertestat

I de flesta fall så tillverkas fiberkablage i stora volymer och i tillverkningen så kontrolleras råfibern innan den blir patchkabel, men därefter sker ingen manuell kontroll. När sedan kontaktering sker så är det vanligaste tillvägagångsättet att man rengör delarna i fibern utan efterföljande kontroll och kablagen går ut på marknaden. Vid 3D interfermotertest sker en manuell kontroll av varje fiberkabel där man redan i produktionen kasserar så mycket som upp till 30 % av färdiga fiberkablage för att de inte håller måttet. Vi tycker att det är helt orimligt varför all vår fiber testas manuellt efter tillverkning. Bygg robust och smart från start, det kommer din verksamhet att tjäna på i längden.

Kablagen är halogenfria

Majoriteten av alla patch-kablage på marknaden har isolering av PVC-plast. Vid brand utvecklar sådan plast den giftiga gasen klor, som i kontakt med vatten bildar frätande saltsyra. Den halogenfria kabeln, LSZH (Low Smoke Zero Halogen), består av ett annat material, polypropylen, som inte ger den farliga gas/syra-kombinationen. När särskild hänsyn bör tas för att undvika brandfarliga material blir halogenfria patch-kablar ett naturligt val. Alla våra fiber-patch är halogenfria (LSZH) och hos oss är de inte dyrare än vanliga kablar.

Specifikation Fiberoptisk kabel

Allmänt

Tillverkare

Kabel

Teknik
Fiberoptisk
Typ av fiberoptik
Multimode
Mantelmaterial
Low Smoke Zero Halogen (LSZH)
Vänster kontakttyp
SC/UPC
Typ för vänster kontakt
Hane
Antal vänsterkontakter
2
Höger kontakttyp
SC/UPC
Typ av högerkontakt
Hane
Antal högerkontakter
2
Kärna / höljets diameter
50/125 mikron
Standarder som följs
OM3
Antal fibrer
2

Diverse

Färg
Blå

Mått och vikt

Längd
2 m

Service och support

Typ
1 års garanti
Det finns inga tillbehör för denna produkt.

Andra kunder tittade även på