Välj rätt nätverksswitch

Ett bra nätverk kräver bra switchar för att hålla prestandan på topp. Här hittar du våra switchar för både Fast Ethernet och Gigabit-nätverk.

Det viktigaste med en switch är förstås att den har nog med portar för att kunna ta hand om alla enheter du vill koppla till den men det finns även andra funktioner som kan ha stor betydelse. Mer om de funktionerna nedan.

Core vs. Edge

En core-switch är en switch som är placerad nära kärnan i ditt nätverk och dessa måste klara av riktigt hög belastning. Edge-swichar är de switchar som kopplar samman ditt nätverks olika klienter med core-switchen.

Unmanaged eller ej?

Det finns flera olika typer av switchar beroende på dina krav och vad de ska användas till. Kanske behöver du en smart switch med webgränssnitt eller en managed Layer 2-switch? Självklart har vi dessa plus omanagerad switchar och layer 3-switchar. Vet du inte vilken som passar dina behov tveka ej att höra av dig till våra experter.

PoE och PoE+

Kanske behöver du möjligheten att kunna förse de inkopplade enheterna med ström, exempelvis om det är IP-telefoner eller kameror som ska kopplas in. Om så är fallet så ska du titta efter switchar med PoE vilket betyder power over ethernet. Ska du koppla in mer avancerade enheter som videotelefoner, kameror med tilt/pan-funktion eller accesspunkter för utomhusbruk så bör du satsa på en switch med PoE+ då de klarar av att mata ut en effekt på 30 Watt.

SFP Standard

Om en enhet stödjer SFP standard (även kallad GBIC eller mer rätt mini-GBIC) så betyder det att du på enheten hittar en expansionsplats där du kan montera in en SFP-modul. SFP-moduler låter dig expandera enheten med den typ av anslutningsport du behöver. Exempelvis om du vill koppla samman två switchar med hjälp av fiber kan du montera in en SFP-modul med just fiber-anslutning.

Övrigt

Andra saker man kan behöva tänka på är att switchen kanske måste vara tyst om den ska stå öppet där folk jobbar och sedan är det förstås aldrig fel om den är strömsnål. Sist men inte minst så är det förstås även bra om switchen klarar av QoS (Quality of Service) om både vanlig datatrafik, ip-telefoni, streaming med mera ska passera switchen.

Hitta rätt kablar här

Filter

kr
kr
Teltonika TSW202 8xGE Industrial PoE+ 240W Switch

Teltonika

TSW202 8xGE Industrial PoE+ 240W Switch

Artikelnr. 5011362773 Tillv. art. nr. TSW202000000
  • Rackmontering Nej
  • Typ av grundläggande RJ-45 Ethernet-portar Gigabit Ethernet (10/100/1000)
  • Antal grundläggande RJ-45 Ethernet-portar 8
  • Switch typ hanterad
42 kvar
1 345 krExkl. moms
Cisco CBS350 24G 4SFP Managed Switch

Cisco

CBS350 24G 4SFP Managed Switch

Artikelnr. 5011226409 Tillv. art. nr. CBS350-24T-4G-EU
  • Rackmontering Ja
  • Typ av grundläggande RJ-45 Ethernet-portar Gigabit Ethernet (10/100/1000)
  • Antal grundläggande RJ-45 Ethernet-portar 24
  • Switch typ hanterad
6 kvar
4 699 krExkl. moms
Ubiquiti UniFi Ultra

Ubiquiti

UniFi Ultra

Artikelnr. 5011367390 Tillv. art. nr. USW-ULTRA
  • Rackmontering Nej
  • Typ av grundläggande RJ-45 Ethernet-portar Gigabit Ethernet (10/100/1000)
  • Antal grundläggande RJ-45 Ethernet-portar 8
  • Switch typ hanterad
40 kvar
1 164 krExkl. moms
Teltonika TSW212 8xGE + 2xSFP Switch

Teltonika

TSW212 8xGE + 2xSFP Switch

Artikelnr. 5011363284 Tillv. art. nr. TSW212000000
  • Typ av grundläggande RJ-45 Ethernet-portar Gigabit Ethernet (10/100/1000)
  • Antal grundläggande RJ-45 Ethernet-portar 8
  • Switch typ hanterad
  • Switch-lager L2
+100 kvar
1 079 krExkl. moms
TP-Link TL-SG1005P 5-Port PoE 56W Switch

TP-Link

TL-SG1005P 5-Port PoE 56W Switch

Artikelnr. 5011094188 Tillv. art. nr. TL-SG1005P
  • Rackmontering Nej
  • Typ av grundläggande RJ-45 Ethernet-portar Gigabit Ethernet (10/100/1000)
  • Antal grundläggande RJ-45 Ethernet-portar 5
  • Switch typ Ohanterad
3-4 dagar
487 krExkl. moms
Mikrotik CSS326-24G-2S+RM Cloud Smart Switch

Mikrotik

CSS326-24G-2S+RM Cloud Smart Switch

Artikelnr. 5011015605 Tillv. art. nr. CSS326-24G-2S+RM
  • Rackmontering Ja
  • Typ av grundläggande RJ-45 Ethernet-portar Gigabit Ethernet (10/100/1000)
  • Antal grundläggande RJ-45 Ethernet-portar 24
  • Switch typ hanterad
3-4 dagar
1 995 krExkl. moms
Ubiquiti UniFi Switch US-8-60W 5-pack

Ubiquiti

UniFi Switch US-8-60W 5-pack

Artikelnr. 5011068349 Tillv. art. nr. US-8-60W-5
  • Typ av grundläggande RJ-45 Ethernet-portar Gigabit Ethernet (10/100/1000)
  • Antal grundläggande RJ-45 Ethernet-portar 8
  • Switch typ hanterad
  • Strömförsörjning via Ethernet (PoE) stöd Ja
1 kvar
7 296 krExkl. moms
Ubiquiti SFP+ - RJ45 10GbE

Ubiquiti

SFP+ - RJ45 10GbE

Artikelnr. 5011364180 Tillv. art. nr. UACC-CM-RJ45-MG
  • Gränssnittstyp SFP+
  • SFP transceiver typ Koppar
  • Maximal dataöverföringshastighet 10000 Mbit/s
Beställningsvara
995 krExkl. moms
Aruba 2930F 48G PoE+ 370W 4SFP+ L3 Gbit Switch

Aruba

2930F 48G PoE+ 370W 4SFP+ L3 Gbit Switch

Artikelnr. 5010970817 Tillv. art. nr. JL256A#ABB
  • Rackmontering Ja
  • Typ av grundläggande RJ-45 Ethernet-portar Gigabit Ethernet (10/100/1000)
  • Antal grundläggande RJ-45 Ethernet-portar 48
  • Switch typ hanterad
48 timmar
Storsäljare
25 229 krExkl. moms
Moxa EDS-2008-ELP Industriell Ohanterad 8-port Switch

Moxa

EDS-2008-ELP Industriell Ohanterad 8-port Switch

Artikelnr. 5011225809 Tillv. art. nr. EDS-2008-ELP
  • Typ av grundläggande RJ-45 Ethernet-portar Fast Ethernet (10/100)
  • Antal grundläggande RJ-45 Ethernet-portar 8
  • Switch typ Ohanterad
5 kvar
1 301 krExkl. moms
HPE Networking Instant On 1930 8G 2SFP 124W Switch

HPE

Networking Instant On 1930 8G 2SFP 124W Switch

Artikelnr. 5011188143 Tillv. art. nr. JL681A#ABB
  • Rackmontering Ja
  • Typ av grundläggande RJ-45 Ethernet-portar Gigabit Ethernet (10/100/1000)
  • Antal grundläggande RJ-45 Ethernet-portar 8
  • Switch typ hanterad
83 kvar
2 690 krExkl. moms
Cisco CBS220 8G 2SFP PoE 130W Smart Switch

Cisco

CBS220 8G 2SFP PoE 130W Smart Switch

Artikelnr. 5011280223 Tillv. art. nr. CBS220-8FP-E-2G-EU
  • Rackmontering Ja
  • Typ av grundläggande RJ-45 Ethernet-portar Gigabit Ethernet (10/100/1000)
  • Antal grundläggande RJ-45 Ethernet-portar 8
  • Switch typ hanterad
14 kvar
2 895 krExkl. moms
Netgear GS728TP-200EUS 24-Port 4SFP PoE 190W Switch

Netgear

GS728TP-200EUS 24-Port 4SFP PoE 190W Switch

Artikelnr. 5011113803 Tillv. art. nr. GS728TP-200EUS
  • Rackmontering Ja
  • Typ av grundläggande RJ-45 Ethernet-portar Gigabit Ethernet (10/100/1000)
  • Antal grundläggande RJ-45 Ethernet-portar 24
  • Switch typ hanterad
1 kvar
4 799 krExkl. moms
Teltonika TSW010 5-portars industriell switch för DIN-skenor

Teltonika

TSW010 5-portars industriell switch för DIN-skenor

Artikelnr. 5011313462 Tillv. art. nr. TSW010000000
  • Typ av grundläggande RJ-45 Ethernet-portar Fast Ethernet (10/100)
  • Antal grundläggande RJ-45 Ethernet-portar 5
  • Strömförsörjning via Ethernet (PoE) stöd Ja
3-4 dagar
279 krExkl. moms
Ubiquiti UniFi USW Flex Mini 5-pack

Ubiquiti

UniFi USW Flex Mini 5-pack

Artikelnr. 5011210482 Tillv. art. nr. USW-Flex-Mini-5
  • Rackmontering Nej
  • Typ av grundläggande RJ-45 Ethernet-portar Gigabit Ethernet (10/100/1000)
  • Antal grundläggande RJ-45 Ethernet-portar 5
  • Switch typ hanterad
2 kvar
1 752 krExkl. moms
Ubiquiti U Fiber Single-Mode

Ubiquiti

U Fiber Single-Mode

Artikelnr. 5011021771 Tillv. art. nr. UACC-OM-SM-1G-S-2
  • Gränssnittstyp SFP
  • SFP transceiver typ Fiberoptik
  • Fiberoptiska kontakten LC
  • Maximal dataöverföringshastighet 1250 Mbit/s
40 kvar
345 krExkl. moms
Zyxel SFP-LX-10-D

Zyxel

SFP-LX-10-D

Artikelnr. 5010663471 Tillv. art. nr. 91-010-203001B
  • Maximal dataöverföringshastighet 1000 Mbit/s
3-4 dagar
1 595 krExkl. moms
Cisco CBS350 8x10G 8xSFP+ Managed Switch

Cisco

CBS350 8x10G 8xSFP+ Managed Switch

Artikelnr. 5011280943 Tillv. art. nr. CBS350-16XTS-EU
  • Rackmontering Ja
  • Typ av grundläggande RJ-45 Ethernet-portar 10G Ethernet (100/1000/10000)
  • Antal grundläggande RJ-45 Ethernet-portar 8
  • Switch typ hanterad
Beställningsvara
23 495 krExkl. moms

Visar 18 av 3061 produkter