Välj rätt nätverksswitch

Ett bra nätverk kräver bra switchar för att hålla prestandan på topp. Här hittar du våra switchar för både Fast Ethernet och Gigabit-nätverk.

Det viktigaste med en switch är förstås att den har nog med portar för att kunna ta hand om alla enheter du vill koppla till den men det finns även andra funktioner som kan ha stor betydelse. Mer om de funktionerna nedan.

Core vs. Edge

En core-switch är en switch som är placerad nära kärnan i ditt nätverk och dessa måste klara av riktigt hög belastning. Edge-swichar är de switchar som kopplar samman ditt nätverks olika klienter med core-switchen.

Unmanaged eller ej?

Det finns flera olika typer av switchar beroende på dina krav och vad de ska användas till. Kanske behöver du en smart switch med webgränssnitt eller en managed Layer 2-switch? Självklart har vi dessa plus omanagerad switchar och layer 3-switchar. Vet du inte vilken som passar dina behov tveka ej att höra av dig till våra experter.

PoE och PoE+

Kanske behöver du möjligheten att kunna förse de inkopplade enheterna med ström, exempelvis om det är IP-telefoner eller kameror som ska kopplas in. Om så är fallet så ska du titta efter switchar med PoE vilket betyder power over ethernet. Ska du koppla in mer avancerade enheter som videotelefoner, kameror med tilt/pan-funktion eller accesspunkter för utomhusbruk så bör du satsa på en switch med PoE+ då de klarar av att mata ut en effekt på 30 Watt.

SFP Standard

Om en enhet stödjer SFP standard (även kallad GBIC eller mer rätt mini-GBIC) så betyder det att du på enheten hittar en expansionsplats där du kan montera in en SFP-modul. SFP-moduler låter dig expandera enheten med den typ av anslutningsport du behöver. Exempelvis om du vill koppla samman två switchar med hjälp av fiber kan du montera in en SFP-modul med just fiber-anslutning.

Övrigt

Andra saker man kan behöva tänka på är att switchen kanske måste vara tyst om den ska stå öppet där folk jobbar och sedan är det förstås aldrig fel om den är strömsnål. Sist men inte minst så är det förstås även bra om switchen klarar av QoS (Quality of Service) om både vanlig datatrafik, ip-telefoni, streaming med mera ska passera switchen.

Hitta rätt kablar här

Filter

m
m
kr
kr
Aruba 2930F 48G 4SFP+ L3 Gbit Switch
Artikelnr. 5011029512 Tillv. art. nr. JL254A#ABB
  • Formfaktor Rackmonterbar
  • Ethernettyp Gigabit Ethernet
  • Nätverksportar 48
  • Manageringsbar Ja
20 kvar
12 749 krExkl. moms
Ubiquiti EdgeSwitch 24 250W
Artikelnr. 5010800871 Tillv. art. nr. ES-24-250W
  • Formfaktor Rackmonterbar
  • Ethernettyp Gigabit Ethernet
  • Nätverksportar 24
  • Manageringsbar Ja
7 kvar
4 550 krExkl. moms
Pro Optix SFP+ sändar/mottagarmodul (likvärdigt med: Cisco SFP-10G-LR) 10 Gigabit Ethernet
Artikelnr. 5011125665 Tillv. art. nr. SFP-10G-LR-O
  • Produkttyp SFP+ sändar/mottagarmodul
  • Länkprotokoll 10 Gigabit Ethernet
  • Vänster kontakttyp LC enkelläge
  • Vänster kontakttyp LC enkelläge
24 kvar
595 krExkl. moms
Cisco Catalyst 9200L 24-port 4xSFP Essentials
Artikelnr. 5011147961 Tillv. art. nr. C9200L-24T-4G-E
  • Formfaktor Rackmonterbar
  • Ethernettyp Gigabit Ethernet
  • Nätverksportar 24
  • Färg Grå
48 timmar
11 495 krExkl. moms
Netgear AV Line M4250-26G4XF-PoE+
Artikelnr. 5011224521 Tillv. art. nr. GSM4230PX-100EUS
  • Formfaktor Rackmonterbar
  • Ethernettyp Gigabit Ethernet
  • Nätverksportar 24
  • Manageringsbar Ja
3-4 dagar
24 999 krExkl. moms
Netgear AV Line M4250-26G4F-PoE+
Artikelnr. 5011318932 Tillv. art. nr. GSM4230P-100EUS
  • Formfaktor Rackmonterbar
  • Ethernettyp Gigabit Ethernet
  • Nätverksportar 24
  • Manageringsbar Ja
3-4 dagar
13 999 krExkl. moms
Netgear GS305EP 5-Port Gigabit Ethernet PoE+ Smart Managed Plus Switch
Artikelnr. 5011281093 Tillv. art. nr. GS305EP-100PES
  • Formfaktor Skrivbordsmodell, Väggmonterbar
  • Ethernettyp Gigabit Ethernet
  • Nätverksportar 5
  • Manageringsbar Ja
8 kvar
749 krExkl. moms
Moxa EtherDevice Switch EDS-208
Artikelnr. 5010373810 Tillv. art. nr. EDS-208
  • Formfaktor Skrivbordsmodell
  • Ethernettyp Fast Ethernet
  • Nätverksportar 8
  • Min driftstemperatur -10 °C
17 kvar
1 645 krExkl. moms
Mikrotik CSS610-8G-2S+IN
Artikelnr. 5011199404 Tillv. art. nr. CSS610-8G-2S+IN
  • Formfaktor Rackmonterbar, Skrivbordsmodell
  • Ethernettyp 10 Gigabit Ethernet
  • Nätverksportar 8
  • Manageringsbar Ja
3-4 dagar
1 199 krExkl. moms
Cisco CBS350 4G 20xSFP+ Managed Switch
Artikelnr. 5011258521 Tillv. art. nr. CBS350-24XS-EU
  • Formfaktor Rackmonterbar
  • Ethernettyp 10 Gigabit Ethernet
  • Nätverksportar 20
  • Manageringsbar Ja
Beställningsvara
20 995 krExkl. moms
Aruba Instant On 1830 24G 2SFP Switch
Artikelnr. 5011276692 Tillv. art. nr. JL812A#ABB
  • Formfaktor Rackmonterbar, Skrivbordsmodell
  • Ethernettyp Gigabit Ethernet
  • Nätverksportar 24
  • Manageringsbar Ja
28 kvar
1 699 krExkl. moms
Ubiquiti UDC-3 UniFi 10 Gigabit SFP+ DAC Cable 3M
Artikelnr. 5011079014 Tillv. art. nr. UDC-3
  • Produkttyp 10GBase direktkopplingskabel
  • Vänster kontakttyp SFP+
  • Vänster kontakttyp SFP+
  • Vänster kontakttyp SFP+
5 kvar
445 krExkl. moms
Aruba Instant On 1930 48G 4SFP/SFP+ Switch
Artikelnr. 5011188142 Tillv. art. nr. JL685A#ABB
  • Formfaktor Rackmonterbar
  • Ethernettyp 10 Gigabit Ethernet
  • Nätverksportar 48
  • Manageringsbar Ja
3 kvar
4 495 krExkl. moms
Teltonika TSW100 PoE-switch
Artikelnr. 5011183879 Tillv. art. nr. TSW100000000
  • Formfaktor Bordsmonterbar, DIN-skenmonterbar, Skrivbordsmodell, Väggmonterbar
  • Ethernettyp Gigabit Ethernet
  • Nätverksportar 5
  • Manageringsbar Nej
45 kvar
795 krExkl. moms
Ubiquiti U Fiber Single-Mode Gigabit Ethernet
Artikelnr. 5011021771 Tillv. art. nr. UACC-OM-SM-1G-S-2
  • Produkttyp SFP-sändar/mottagarmodul (mini-GBIC)
  • Länkprotokoll Gigabit Ethernet
Beräknat 2024-05-17
345 krExkl. moms
Cisco CBS350 48G 4SFP+ Managed Switch
Artikelnr. 5011226418 Tillv. art. nr. CBS350-48T-4X-EU
  • Formfaktor Rackmonterbar
  • Ethernettyp Gigabit Ethernet
  • Nätverksportar 48
  • Manageringsbar Ja
3 kvar
11 595 krExkl. moms
Pro Optix SFP+ sändar/mottagarmodul (likvärdigt med: Cisco SFP-10G-T) 10 Gigabit Ethernet
Artikelnr. 5011125661 Tillv. art. nr. SFP-10G-T-O
  • Produkttyp SFP+ sändar/mottagarmodul
  • Länkprotokoll 10 Gigabit Ethernet
  • Vänster kontakttyp RJ-45
  • Vänster kontakttyp RJ-45
3-4 dagar
1 595 krExkl. moms
Moxa EDS-2008-ELP Industriell Ohanterad 8-port Switch
Artikelnr. 5011225809 Tillv. art. nr. EDS-2008-ELP
  • Formfaktor DIN-skenmonterbar
  • Ethernettyp Fast Ethernet
  • Nätverksportar 8
  • Manageringsbar Nej
Beräknat 2024-04-24
1 349 krExkl. moms

Visar 18 av 3055 produkter