Ett bra nätverk kräver bra switchar för att hålla prestandan på topp. Här hittar du våra switchar för både Fast Ethernet och Gigabit-nätverk.

Det viktigaste med en switch är förstås att den har nog med portar för att kunna ta hand om alla enheter du vill koppla till den men det finns även andra funktioner som kan ha stor betydelse. Mer om de funktionerna nedan.

Core vs. Edge

En core-switch är en switch som är placerad nära kärnan i ditt nätverk och dessa måste klara av riktigt hög belastning. Edge-swichar är de switchar som kopplar samman ditt nätverks olika klienter med core-switchen.

Unmanaged eller ej?

Det finns flera olika typer av switchar beroende på dina krav och vad de ska användas till. Kanske behöver du en smart switch med webgränssnitt eller en managed Layer 2-switch? Självklart har vi dessa plus omanagerad switchar och layer 3-switchar. Vet du inte vilken som passar dina behov tveka ej att höra av dig till våra experter.

PoE och PoE+

Kanske behöver du möjligheten att kunna förse de inkopplade enheterna med ström, exempelvis om det är IP-telefoner eller kameror som ska kopplas in. Om så är fallet så ska du titta efter switchar med PoE vilket betyder power over ethernet. Ska du koppla in mer avancerade enheter som videotelefoner, kameror med tilt/pan-funktion eller accesspunkter för utomhusbruk så bör du satsa på en switch med PoE+ då de klarar av att mata ut en effekt på 30 Watt.

SFP Standard

Om en enhet stödjer SFP standard (även kallad GBIC eller mer rätt mini-GBIC) så betyder det att du på enheten hittar en expansionsplats där du kan montera in en SFP-modul. SFP-moduler låter dig expandera enheten med den typ av anslutningsport du behöver. Exempelvis om du vill koppla samman två switchar med hjälp av fiber kan du montera in en SFP-modul med just fiber-anslutning.

Övrigt

Andra saker man kan behöva tänka på är att switchen kanske måste vara tyst om den ska stå öppet där folk jobbar och sedan är det förstås aldrig fel om den är strömsnål. Sist men inte minst så är det förstås även bra om switchen klarar av QoS (Quality of Service) om både vanlig datatrafik, ip-telefoni, streaming med mera ska passera switchen.

Hitta rätt kablar här

Filter

kr
kr
Startech Cisco kompatibel 10GBase-SR SFP+ Fiber Module LC 10 Gigabit Ethernet
Artikelnr. 5011071660 Tillv. art. nr. SFP10GSRST
  • Tillverkare StarTech.com
  • Produkttyp SFP+ sändar/mottagarmodul
  • Länkprotokoll 10 Gigabit Ethernet
  • Kompatibel modultyp 1 x SFP+
Beställningsvara
2 195 krExkl. moms
Startech 10GBase-T 10 Gigabit Copper SFP+ Transceiver 10 Gigabit Ethernet
Artikelnr. 5011071659 Tillv. art. nr. SFP10GBTST
  • Tillverkare StarTech.com
  • Produkttyp SFP+ sändar/mottagarmodul
  • Länkprotokoll 10 Gigabit Ethernet
  • Vänster kontakttyp RJ-45
Beställningsvara
2 695 krExkl. moms
Startech Cisco kompatibel Gigabit Fiber SFP Transceiver Module MM LC Gigabit Ethernet
Artikelnr. 5011071661 Tillv. art. nr. SFPGLCSXMMST
  • Tillverkare StarTech.com
  • Produkttyp SFP-sändar/mottagarmodul (mini-GBIC)
  • Länkprotokoll Gigabit Ethernet
  • Kompatibel modultyp 1 x SFP (mini-GBIC)
Beställningsvara
645 krExkl. moms
Startech Dammskydd för nätverk 100-pack
Artikelnr. 5011208769 Tillv. art. nr. RJ45COVER
    Beräknat 2022-12-01
    265 krExkl. moms
    Startech Industriell Ethernet-switch med 5-portar
    Artikelnr. 5011127800 Tillv. art. nr. IES5102
    • Tillverkare StarTech.com
    • Formfaktor DIN-skenmonterbar
    • Ethernettyp Fast Ethernet
    • Nätverksportar 5
    48 timmar
    1 369 krExkl. moms
    Startech SFP Cisco GLC-SX-MMD Gigabit Ethernet
    Artikelnr. 5011256771 Tillv. art. nr. GLCSXMMDST
    • Tillverkare StarTech.com
    • Produkttyp SFP-sändar/mottagarmodul (mini-GBIC)
    • Länkprotokoll Gigabit Ethernet
    • Vänster kontakttyp LC multiläge
    48 timmar
    595 krExkl. moms
    Startech .com HPE J9150D Compatible SFP+ Module, 10GBASE-SR, 10GbE Multi Mode Fiber Optic Transceiver, 10GE Gigabit Ethernet SFP+, LC Connector, 300m, 850nm, DDM, HPE FlexFabric, 6120XG, 6120G 10 Gigabit Ethernet
    Artikelnr. 5011260231 Tillv. art. nr. J9150D-ST
    • Tillverkare StarTech.com
    • Produkttyp SFP+ sändar/mottagarmodul
    • Länkprotokoll 10 Gigabit Ethernet
    • Vänster kontakttyp LC multiläge
    48 timmar
    1 845 krExkl. moms
    Startech Sfp Glclhsmdst Cisco Glc Lh Smd Compatible Gigabit Ethernet
    Artikelnr. 5011307193 Tillv. art. nr. GLCLHSMDST
    • Tillverkare StarTech.com
    • Produkttyp SFP-sändar/mottagarmodul (mini-GBIC)
    • Länkprotokoll Gigabit Ethernet
    • Vänster kontakttyp LC
    48 timmar
    645 krExkl. moms
    Startech Sfp Glct10pkst Cisco Glc-t Comp Compatible Gigabit Ethernet
    Artikelnr. 5011307194 Tillv. art. nr. GLCT10PKST
    • Tillverkare StarTech.com
    • Produkttyp SFP-sändar/mottagarmodul (mini-GBIC)
    • Länkprotokoll Gigabit Ethernet
    • Vänster kontakttyp RJ-45
    Beställningsvara
    3 995 krExkl. moms
    Startech 10 Gigabit Fiber SFP+ Transceiver Module 10 Gigabit Ethernet
    Artikelnr. 5011071638 Tillv. art. nr. 455883B21ST
    • Tillverkare StarTech.com
    • Produkttyp SFP+ sändar/mottagarmodul
    • Länkprotokoll 10 Gigabit Ethernet
    • Vänster kontakttyp LC multiläge
    Beställningsvara
    2 545 krExkl. moms
    Startech Sfp J4859cst J4859c Compatible Gigabit Ethernet
    Artikelnr. 5011307197 Tillv. art. nr. J4859CST
    • Tillverkare StarTech.com
    • Produkttyp SFP-sändar/mottagarmodul (mini-GBIC)
    • Länkprotokoll Gigabit Ethernet
    • Vänster kontakttyp LC
    48 timmar
    695 krExkl. moms
    Startech Sfp J9151e-st J9151e Compatible 10 Gigabit Ethernet
    Artikelnr. 5011307200 Tillv. art. nr. J9151E-ST
    • Tillverkare StarTech.com
    • Produkttyp SFP+ sändar/mottagarmodul
    • Länkprotokoll 10 Gigabit Ethernet
    • Vänster kontakttyp LC enkelläge
    Beställningsvara
    2 295 krExkl. moms
    Startech Switch Gigabit 2x SFP Managed
    Artikelnr. 5011080018 Tillv. art. nr. IES101G2SFPW
    • Tillverkare StarTech.com
    • Formfaktor Väggmonterbar
    • Ethernettyp Gigabit Ethernet
    • Nätverksportar 8
    Beställningsvara
    3 695 krExkl. moms
    Startech Ies101gp2sfw 8-Port Industrial POE 200W Switch
    Artikelnr. 5011307195 Tillv. art. nr. IES101GP2SFW
    • Tillverkare StarTech.com
    • Formfaktor DIN-skenmonterbar, Väggmonterbar
    • Ethernettyp Gigabit Ethernet
    • Nätverksportar 8
    Beställningsvara
    5 495 krExkl. moms
    Startech Sfp J4858cst J4858c Compatible Gigabit Ethernet
    Artikelnr. 5011307196 Tillv. art. nr. J4858CST
    • Tillverkare StarTech.com
    • Produkttyp SFP-sändar/mottagarmodul (mini-GBIC)
    • Länkprotokoll Gigabit Ethernet
    • Vänster kontakttyp LC multiläge
    Beställningsvara
    595 krExkl. moms
    Startech Sfp J9150a-st J9150a Compatible
    Artikelnr. 5011307198 Tillv. art. nr. J9150A-ST
      48 timmar
      1 045 krExkl. moms
      Startech Sfp J9151a-st J9151a Compatible
      Artikelnr. 5011307199 Tillv. art. nr. J9151A-ST
        Beställningsvara
        2 595 krExkl. moms
        Startech Sfp Jd092b-st Jd092b Compatible
        Artikelnr. 5011307201 Tillv. art. nr. JD092B-ST
          48 timmar
          2 195 krExkl. moms