Dustins Managed Services
- 14 oktober klockan 11:30
- Epicenter, Stockholm
Välkommen till Dustins Managed Services Event
Låt Dustin ta hand om din IT, så att du kan fokusera på att växa ditt företag. Kom och träffa oss den 14 oktober kl. 11.30 på Epicenter, Stockholm för en eftermiddag full av insikter och inspiration – följt av en kväll med mingel och underhållning.
Cyberhoten blir allt mer sofistikerade för varje dag. Samtidigt står företag inför en ständig utmaning att förnya och anpassa sig. Hur kan du se till att din IT-miljö både är säker och redo för framtiden, utan att behöva uttöka på dina egna resurser?
På det här exklusiva Dustin-eventet visar vi hur våra Managed Services kan förenkla din vardag, stärka din cybersäkerhet och motståndskraft, samt stötta din långsiktiga tillväxt.
Du får också insikter kring det föränderliga cyberhotlandskapet. Allt i från ökade risker från cyberkriminella till nya trender som AI.
Hasse Brontén, komiker
Eftermiddagen avslutas på topp med en AW där komikern Hasse Brontén står för underhållningen. Med sina skarpa iakttagelser och varma humor bjuder Hasse på standup som garanterar många skratt när du rundar av dagen med mingel och något gott att dricka.

Agenda
11:30 - 12:15
Välkomstlunch och mingel i Disruption Hall Lounge
12:15 - 12:45


Main stage
Introduktion: Dustin IT as a Service-konceptet
Johan Huhtanen, Manager Managed Services & Software, Dustin
Fredrik Berg, Head of Client & Endpoint Services, Dustin
Johan och Fredrik hälsar välkomna samt går igenom hur och varför Dustin jobbar med IT as a Service-konceptet.
12:45 - 13:25

Main stage
Keynote: Cyberhotlandskapet – hoten som formar morgondagen
Petter Fahlström, Operational Director, Truesec
Cyberhoten utvecklas snabbt, med allt från organiserad brottslighet till statligt sponsrade aktörer som riktar in sig på svenska verksamheter. I denna session ger Truesec en aktuell lägesbild av hotlandskapet, inklusive insikter om hur AI förändrar spelplanen – både som verktyg för försvar och som en ny riskfaktor. Du får en överblick över framtida trender, konkreta exempel och råd kring hur du som beslutsfattare kan rusta din organisation.
13:25 - 13:45


Main stage
Från reaktivt till proaktivt – så hjälper vi er med ett motståndskraftigt cyberskydd
Johan Huhtanen, Manager Managed Services & Software, Dustin
Fredrik Berg, Head of Client & Endpoint Services, Dustin
I denna session adresserar vi vanliga utmaningar inom cybersäkerhet och visar hur vårt gemensamma erbjudande med Truesec kan hjälpa er att identifiera risker, stärka skyddet och agera snabbt vid incidenter. Genom en kombination av teknisk expertis, managerade tjänster och strategisk rådgivning får ni ett helhetsgrepp om er säkerhet – från prevention till respons.
13:45 - 14:05
Fika och mingel
14:05 - 14:35

Main stage
Från teknik till strategi – framtidens infrastruktur
Carl-Adam Liljeholm, Dustin
Infrastruktur är inte bara teknik – det är en avgörande strategisk fråga. Få insikter i hur du kan fatta kloka beslut som balanserar innovation, säkerhet och kostnad, och samtidigt rusta din organisation för en hybrid framtid.
14:40 - 15:10
Breakout session #1


Main stage
Få kontroll och trygghet i Azure-miljön
Robert Andersson, Group Service Product Manager, Dustin
Victor Hedälv, Services Specialist, Dustin
Att drifta och optimera en Azure-plattform kräver både kompetens och tid – särskilt när det gäller säkerhet, patchning och kostnadskontroll. Vi går igenom vanliga utmaningar och hur vår tjänst inom Public Cloud kan stötta er med både konsumtion och plattformsförvaltning, så att ni får en stabil och skalbar molnmiljö.

Technium
Säker och flexibel drift i våra datacenter
Dan Mårtensson, Group Service Product Manager, Dustin
Karl Jivebäck, Services Specialist, Dustin
För många organisationer är det en utmaning att hantera drift, lagring och återställning på ett säkert och kostnadseffektivt sätt. I denna session diskuterar vi hur vår Private Cloud-tjänst kan hjälpa er med allt från virtuella maskiner till databaser och disaster recovery – med full kontroll och hög tillgänglighet.
15:15 - 15:45
Breakout session #2

Main stage
Hantera komplexiteten i Microsoft 365 och klientmiljön
Daniel Sundregård, Group Service Product Manager, Dustin
Pierre Zetterlund, Services Specialist, Dustin
Många organisationer kämpar med att få ut full effekt av Microsoft 365 och samtidigt hålla klientmiljön säker och uppdaterad. I denna session adresserar vi vanliga utmaningar och visar hur vår tjänst Modern Workplace kan hjälpa er med effektiv förvaltning, säkerhet och användarstöd – så att ni kan fokusera på verksamheten.


Technium
Stabilt och säkert nätverk – utan huvudvärk
Tobias Bengtsson, Group Service Product Manager, Dustin
Victor Hedälv, Services Specialist, Dustin
Nätverk är ofta en källa till frustration när hårdvara krånglar eller övervakning brister. Vi adresserar vanliga problem och visar hur vår tjänst Network as a Service kan ge er ett managerat nätverk med hårdvara, övervakning och plattformsförvaltning – så att ni slipper tänka på det som bara ska fungera.
15:50 - 16:30

Main stage
Från manuellt till smart – så förenklade Kreab sin IT-vardag
Daniel Ridnert Cordero, Chief Information Officer, Kreab Worldwide
Många IT-avdelningar lägger tid på repetitiva uppgifter som skulle kunna automatiseras. I denna session delar Daniel från Kreab med sig av hur de har använt Power Automate för att effektivisera och automatisera interna IT-processer. Du får konkreta exempel på lösningar som sparar tid, minskar fel och skapar värde – med inspiration för hur ni själva kan komma igång.
16:30 - 18:00
The Terrace
After work, mingel och standup
Hasse Brontén, komiker

