Gå till huvudinnehåll
IT-produkter och tjänster på ett ställe
Leverans inom 1-2 arbetsdagar
Trygg och säker betalning
  • Logga in
  • Skapa konto
  • Logga in
  • Skapa konto
  • Du har inga jämförelselistor
  • Du har inga favoritlistor
  • Kunskapsbanken
  • Kundservice & Support
    • Hitta rätt tillbehör & reservdelar
...loading menu tree

Dustins Managed Services

  • 14 oktober klockan 11:30
  • Epicenter, Stockholm

Välkommen till Dustins Managed Services Event

Låt Dustin ta hand om din IT, så att du kan fokusera på att växa ditt företag. Kom och träffa oss den 14 oktober kl. 11.30 på Epicenter, Stockholm för en eftermiddag full av insikter och inspiration – följt av en kväll med mingel och underhållning.

Cyberhoten blir allt mer sofistikerade för varje dag. Samtidigt står företag inför en ständig utmaning att förnya och anpassa sig. Hur kan du se till att din IT-miljö både är säker och redo för framtiden, utan att behöva uttöka på dina egna resurser?

På det här exklusiva Dustin-eventet visar vi hur våra Managed Services kan förenkla din vardag, stärka din cybersäkerhet och motståndskraft, samt stötta din långsiktiga tillväxt.

Du får också insikter kring det föränderliga cyberhotlandskapet. Allt i från ökade risker från cyberkriminella till nya trender som AI.

Hasse Brontén, komiker

Eftermiddagen avslutas på topp med en AW där komikern Hasse Brontén står för underhållningen. Med sina skarpa iakttagelser och varma humor bjuder Hasse på standup som garanterar många skratt när du rundar av dagen med mingel och något gott att dricka.

Hasse Bronten
Registrera dig nu

Agenda

11:30 - 12:15

Välkomstlunch och mingel i Disruption Hall Lounge

12:15 - 12:45

Johan HuhtanenFredrik Berg

Main stage

Introduktion: Dustin IT as a Service-konceptet

Johan Huhtanen, Manager Managed Services & Software, Dustin
Fredrik Berg, Head of Client & Endpoint Services, Dustin

Johan och Fredrik hälsar välkomna samt går igenom hur och varför Dustin jobbar med IT as a Service-konceptet.

12:45 - 13:25

Petter Fahlström

Main stage

Keynote: Cyberhotlandskapet – hoten som formar morgondagen

Petter Fahlström, Operational Director, Truesec

Cyberhoten utvecklas snabbt, med allt från organiserad brottslighet till statligt sponsrade aktörer som riktar in sig på svenska verksamheter. I denna session ger Truesec en aktuell lägesbild av hotlandskapet, inklusive insikter om hur AI förändrar spelplanen – både som verktyg för försvar och som en ny riskfaktor. Du får en överblick över framtida trender, konkreta exempel och råd kring hur du som beslutsfattare kan rusta din organisation.

13:25 - 13:45

Johan HuhtanenFredrik Berg

Main stage

Från reaktivt till proaktivt – så hjälper vi er med ett motståndskraftigt cyberskydd

Johan Huhtanen, Manager Managed Services & Software, Dustin
Fredrik Berg, Head of Client & Endpoint Services, Dustin

I denna session adresserar vi vanliga utmaningar inom cybersäkerhet och visar hur vårt gemensamma erbjudande med Truesec kan hjälpa er att identifiera risker, stärka skyddet och agera snabbt vid incidenter. Genom en kombination av teknisk expertis, managerade tjänster och strategisk rådgivning får ni ett helhetsgrepp om er säkerhet – från prevention till respons.

13:45 - 14:05

Fika och mingel

14:05 - 14:35

Carl-Adam Liljeholm

Main stage

Från teknik till strategi – framtidens infrastruktur

Carl-Adam Liljeholm, Dustin

Infrastruktur är inte bara teknik – det är en avgörande strategisk fråga. Få insikter i hur du kan fatta kloka beslut som balanserar innovation, säkerhet och kostnad, och samtidigt rusta din organisation för en hybrid framtid.

14:40 - 15:10

Breakout session #1

Robert AnderssonVictor Hedälv

Main stage

Få kontroll och trygghet i Azure-miljön

Robert Andersson, Group Service Product Manager, Dustin
Victor Hedälv, Services Specialist, Dustin

Att drifta och optimera en Azure-plattform kräver både kompetens och tid – särskilt när det gäller säkerhet, patchning och kostnadskontroll. Vi går igenom vanliga utmaningar och hur vår tjänst inom Public Cloud kan stötta er med både konsumtion och plattformsförvaltning, så att ni får en stabil och skalbar molnmiljö.

Dan MårtenssonKarl Jivebäck

Technium

Säker och flexibel drift i våra datacenter

Dan Mårtensson, Group Service Product Manager, Dustin
Karl Jivebäck, Services Specialist, Dustin

För många organisationer är det en utmaning att hantera drift, lagring och återställning på ett säkert och kostnadseffektivt sätt. I denna session diskuterar vi hur vår Private Cloud-tjänst kan hjälpa er med allt från virtuella maskiner till databaser och disaster recovery – med full kontroll och hög tillgänglighet.

15:15 - 15:45

Breakout session #2

Daniel SundregårdPierre Zetterlund

Main stage

Hantera komplexiteten i Microsoft 365 och klientmiljön

Daniel Sundregård, Group Service Product Manager, Dustin
Pierre Zetterlund, Services Specialist, Dustin

Många organisationer kämpar med att få ut full effekt av Microsoft 365 och samtidigt hålla klientmiljön säker och uppdaterad. I denna session adresserar vi vanliga utmaningar och visar hur vår tjänst Modern Workplace kan hjälpa er med effektiv förvaltning, säkerhet och användarstöd – så att ni kan fokusera på verksamheten.

Tobias BengtssonVictor Hedälv

Technium

Stabilt och säkert nätverk – utan huvudvärk

Tobias Bengtsson, Group Service Product Manager, Dustin
Victor Hedälv, Services Specialist, Dustin

Nätverk är ofta en källa till frustration när hårdvara krånglar eller övervakning brister. Vi adresserar vanliga problem och visar hur vår tjänst Network as a Service kan ge er ett managerat nätverk med hårdvara, övervakning och plattformsförvaltning – så att ni slipper tänka på det som bara ska fungera.

15:50 - 16:30

Daniel Ridnert Cordero

Main stage

Från manuellt till smart – så förenklade Kreab sin IT-vardag

Daniel Ridnert Cordero, Chief Information Officer, Kreab Worldwide

Många IT-avdelningar lägger tid på repetitiva uppgifter som skulle kunna automatiseras. I denna session delar Daniel från Kreab med sig av hur de har använt Power Automate för att effektivisera och automatisera interna IT-processer. Du får konkreta exempel på lösningar som sparar tid, minskar fel och skapar värde – med inspiration för hur ni själva kan komma igång.

16:30 - 18:00

The Terrace

After work, mingel och standup

Hasse Brontén, komiker

Gå till huvudinnehåll

Skapa företagskonto

Fördelar med konto

  • Följ din order och se din orderhistorik
  • Spara favoriter och skapa jämförelselistor
  • Hantera enkelt dina returer, reklamationer och garantiärenden
Skapa företagskonto

Betalningsalternativ

Mastercard
Visa
Trustly
Faktura

Leveransalternativ

Postnord

Trygg shopping

mcid
verifiedbyvisa

Välj land

Handla på Dustin

  • Försäljningsvillkor
  • Betalningsinformation
  • Leveransinformation
  • Fraktinformation
  • Kontovillkor
  • Integritetspolicy
  • Cookiepolicy
  • Tillgänglighet
  • Kampanjguide
  • Policy för produktrecensioner

Tjänster & lösningar

  • Managed Services
  • Dustin IT as a Service
  • Modern Workplace
  • Network as a Service
  • Cloud
  • Dataskydd
  • Säkerhet
  • Product Lifecycle Management
  • Takeback
  • Dustin Software Marketplace

Kundservice

  • Beställning
  • Leverans
  • Reklamation & återköp
  • Teknisk support
  • Betalning
  • Dustin Home information

Det här är Dustin

  • Press
  • Om Dustin Group
  • Karriär
  • Hållbart val
  • Dustins egna varumärken
  • Storföretag
  • Offentlig sektor
  • Säkerhet och Integritet

Inspiration

  • Nyhetsbrev
  • Kunskapsbanken
  • Eventkalender
  • Expertråd
  • Black Friday
  • Copilot+ PC AI datorer

Dustin Sverige AB, Box 1194, 131 27 Nacka Strand. Organisationsnummer: 556666-1012

© 2026 Dustin Group AB. All rights reserved.

facebook iconlinkedIn iconyouTube icon
  • Fyndvaror
  • Kampanjprodukter
  • Nya produkter
  • Datorer & surfplattor
  • Bildskärmar & datortillbehör
  • Server & storage
  • Nätverk & säkerhet
  • Datorkomponenter
  • Lagring Intern & Extern
  • Skrivare & förbrukning
  • Mobiltelefoner & tillbehör
  • Ljud & bild
  • POS (Point of Sale)
  • Hem & kontor
  • Programvara
  • Visa alla kategorier