img

Allied Telesis AT MMC2000LX/SC

Fibermediekonverterare RJ-45 LX/SC enkelläge

Robust och tillförlitlig mediafiberkonverterare

3 595 kr Exkl. moms 112 kr/mån (Vid hyra 36 månader)
  • Beställningsvara
  • Frakt från: 139 kr
  • Artikelnr.
  • 5011154273
  • Tillv. art. nr.
  • AT-MMC2000LX/SC-TAA-60

Specifikationer

Allmänt
Tillverkare Allied Telesis
Produktlinje Allied Telesis AT
Modell MMC2000LX/SC
Produkttyp Fibermediekonverterare
Nätverk
Länkprotokoll Gigabit Ethernet
Överföringshastighet 1000 Mbps
Max överföringsavstånd 10 km
Optisk våglängd 1310 nm
Nätverksstandarder IEEE 802.1Q
Vänster kontakttyp RJ-45
Höger kontakttyp LX/SC enkelläge
Hårdvaruspecifikation
Formfaktor Extern
Anslutningsteknik Kabelansluten
Kabeltyp Ethernet 10Base-T, Ethernet 1000Base-LX, Ethernet 100Base-TX, Ethernet 1000Base-T, Ethernet 1000Base-SC
Vänster kontakttyp RJ-45
Höger kontakttyp LX/SC enkelläge
Gränssnitt 1 x Ethernet 1000Base-T - RJ-45 hona, 1 x Ethernet 1000Base-LX/1000Base-SC - LX/SC enkelläge x 2
Statusindikatorer Strömförsörjning, System, Länk/akvititet
Funktioner Far End Fault (FEF), Auto-negotiation, Auto-uplink (auto MDI/MDI-X), Smart Missing Link (SML), Smart Link Restoration, Lagra och vidarebefordra, 10 KB Jumbo Frame
Strömförsörjningstyp Extern strömadapter
Inspänning Likström 12 V
Standarder UL 60950-1, EN 60950-1, FCC klass A-certifierad, VCCI, C-Tick, CISPR 22 klass A, EN 55022 Class A, OS1, OS2
Färg Grå
Monteringssats Tillval
Min driftstemperatur 0 °C
Max driftstemperatur 50 °C
Luftfuktighet vid drift 5 - 95 % (icke-kondenserande)
Dimensioner & Vikt
Bredd 5.6 cm
Djup 10.16 cm
Höjd 2.18 cm
Vikt 170 g
Garanti
Garanti 1 års garanti