img

Allied Telesis AT MMC2000

Fibermediekonverterare RJ-45 SC-läge (multi-mode)

Robust och tillförlitlig mediafiberkonverterare

2 495 kr Exkl. moms 78 kr/mån (Vid hyra 36 månader)
  • Beställningsvara
  • Frakt från: 139 kr
  • Artikelnr.
  • 5011097981
  • Tillv. art. nr.
  • AT-MMC2000/SC-60

Specifikationer

Allmänt
Tillverkare Allied Telesis
Produktlinje Allied Telesis AT
Modell MMC2000
Produkttyp Fibermediekonverterare
Nätverk
Länkprotokoll Gigabit Ethernet
Överföringshastighet 1000 Mbps
Max överföringsavstånd 0.55 km
Optisk våglängd 850 nm
Vänster kontakttyp RJ-45
Höger kontakttyp SC-läge (multi-mode)
Hårdvaruspecifikation
Formfaktor Extern
Anslutningsteknik Kabelansluten
Kabeltyp Ethernet 10Base-T, Ethernet 1000Base-SX, Ethernet 100Base-TX, Ethernet 1000Base-T
Vänster kontakttyp RJ-45
Höger kontakttyp SC-läge (multi-mode)
Gränssnitt 1 x Ethernet 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 hona, 1 x Ethernet 1000Base-SX - SC multi-mode hona x 2
Statusindikatorer Strömförsörjning, Länk/akvititet
Funktioner Full duplex, Monterbar på vägg, Jumbo Frames-support, Energy Efficient Ethernet, Auto-negotiation, VLAN-stöd, Auto-uplink (auto MDI/MDI-X), Smart Missing Link (SML), Lagra och vidarebefordra
Strömförsörjningstyp Extern strömadapter
Standarder UL 60950-1, EN 60950-1, FCC klass A-certifierad, VCCI, C-Tick, CISPR 22 klass A, EN55022 klass A
Min driftstemperatur 0 °C
Max driftstemperatur 50 °C
Luftfuktighet vid drift 5 - 95 % (icke-kondenserande)
Dimensioner & Vikt
Bredd 5.49 cm
Djup 10.16 cm
Höjd 2.18 cm
Vikt 170 g