img

Allied Telesis AT-2972LX10/LC

3 495 kr Exkl. moms 108 kr/mån (Vid hyra 36 månader)
  • Frakt från: 139 kr
Denna produkt har utgått och kan ej beställas
  • Artikelnr.
  • 5010642558
  • Tillv. art. nr.
  • AT-2972LX10/LC-001

Snabbfakta

Tillverkare
Allied Telesis
Form Factor
Plug-in card - low profile
Datalänkprotokoll
Gigabit Ethernet
Dataöverföringshastighet
1000 Mbps
Antal portar
1

Nyckelfunktioner

  • Single mode (10km)
  • Jumbo frames (9K)
  • Microsoft certified drivers
  • Load balancing
  • RoHS compliant
  • Priority queuing

Produktinformation

Allied Telesis' AT-2972LX10/LC is a highly reliable, single mode (10km), PCI-Express (PCIe) gigabit adapter. PCIe adapters give you the best possible bandwidth and bus efficiency. The AT-2972LX10/LC Gigabit interface card comes with a comprehensive Microsoft Windows utility that performs detailed tests, diagnostics and analysis.

Specifikationer

Allmänt
Tillverkare Allied Telesis
Gränssnittstyp (buss) PCI Express x1
Nätverkstyp Nätverksadapter
Enhetstyp Network adapter
Nätverk och kommunikation
Datalänkprotokoll Gigabit Ethernet
Dataöverföringshastighet 1000 Mbps
Anslutningsteknik Kabelansluten
Transportprotokoll TCP/IP
Protokoll för administration på distans SNMP
Nätverksfunktioner Flow control, bootROM, ACPI support, auto-negotiation, load balancing, remote reboot, VLAN support, wake on LAN (WOL), IPv6 support, Jumbo Frames support
Kompatibel standard IEEE 802.2, IEEE 802.3z, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.1x, IEEE 802.3ac, IEEE 802.3az
Expansion/Anslutning
Anslutningar 1 x 1000Base-LX - LC single-mode x 2
General
Form Factor Plug-in card - low profile
Nätverk
Antal portar 1
Typ av kablage Ethernet 1000Base-LX