img
img
img

D-Link DMC-515SC

Fibermediekonverterare RJ-45 SC enkelläge

Fast Ethernet-mediakonverterare med SC-fiberanslutning

1 395 kr Exkl. moms
  • Lagerstatus: Beställningsvara
  • Frakt från: 139 kr
  • Artikelnr.
  • 5010042252
  • Tillv. art. nr.
  • DMC-515SC/E

Snabbfakta

Produkttyp
Fibermediekonverterare
Länkprotokoll
Ethernet, Fast Ethernet
Överföringshastighet
100 Mbps
Vänster kontakttyp
RJ-45
Höger kontakttyp
SC enkelläge
Max överföringsavstånd
15 km

Nyckelfunktioner

  • SC kontakt
  • Lagra och skicka mekanism

Produktinformation

D-Link DMC 515SC konverter


Ända sedan det taiwanesiska företaget D-Link grundades 1986 har de tillverkat kvalitetsprodukter inom IT och är idag en av de ledande producenterna inom sitt område. Företaget säljer många olika produkter men specialiserar sig på olika typer av trådlös och trådbunden kommunikation. D-Link DMC 515SC är en mediekonverterare som har till uppgift att översätta den information som skickas mellan olika utrustningar i hemmet. Vanligast är att en översättning/konvertering görs mellan den trådbundna fiberkabeln fram till ett användbart internet. Hör av dig till vår kundtjänst om du har frågor kring vårt stora sortiment av IT-produkter.


Mediakonverterare, 10Base-T/100Base-TX till 100Base-FX single-mode


DMC-515SC konverterar 10/100Mbps 10Base-T/100Base-TX twisted-pair signaler till 100Base-FX Fast Ethernet single-mode fibersignaler. Maximalt fiberavstånd är 15 km. Enheten har en RJ-45 TP-port och en SC-fiberport.

Specifikationer

Allmänt
Tillverkare D-Link
Produktlinje D-Link DMC
Modell 515SC
Produkttyp Fibermediekonverterare
Nätverk
Länkprotokoll Ethernet, Fast Ethernet
Överföringshastighet 100 Mbps
Max överföringsavstånd 15 km
Vänster kontakttyp RJ-45
Höger kontakttyp SC enkelläge
Hårdvaruspecifikation
Formfaktor Extern
Anslutningsteknik Kabelansluten
Kabeltyp Ethernet 10Base-T, Ethernet 100Base-FX, Ethernet 100Base-TX
Vänster kontakttyp RJ-45
Höger kontakttyp SC enkelläge
Gränssnitt 1 x Ethernet 10Base-T/100Base-TX - RJ-45 hona, 1 x Ethernet 100Base-FX - SC single-mode hona x 2
Statusindikatorer Portstatus, Kollisionsstatus, Portöverföringshastighet, Duplex-läge för port, Länk/akvititet
Funktioner Full duplex, Automatisk avkänning per enhet, Auto-negotiation, Lagra och vidarebefordra
Strömförsörjningstyp Extern strömadapter
Standarder FCC Klass B-certifierade, C-Tick, VCCI Class B ITE
Min driftstemperatur 0 °C
Max driftstemperatur 40 °C
Luftfuktighet vid drift 10 - 90%
Dimensioner & Vikt
Bredd 8.8 cm
Djup 12 cm
Höjd 2.5 cm