Hej! Du använder en gammal webbläsare. Om du vill använda alla funktioner på vår webbplats rekommenderar vi att du besöker oss i en annan webbläsare, till exempel Google Chrome eller Microsoft Edge.

D-Link DMC-515SC Fibermediekonverterare RJ-45 SC enkelläge
D-Link DMC-515SC Fibermediekonverterare RJ-45 SC enkelläge
D-Link DMC-515SC Fibermediekonverterare RJ-45 SC enkelläge
D-Link DMC-515SC Fibermediekonverterare RJ-45 SC enkelläge
D-Link DMC-515SC Fibermediekonverterare RJ-45 SC enkelläge

D-LinkDMC-515SC Fibermediekonverterare RJ-45 SC enkelläge

1 289 kr
Frakt från 139 kr
Kan skickas omgående (8 kvar)
D-Link artikelnr. DMC-515SC/E
Dustin artikelnr. 5010042252

Snabbfakta

  • Produkttyp
    Fibermediekonverterare
  • Länkprotokoll
    Ethernet, Fast Ethernet
  • Överföringshastighet
    100, 100,000 Mbps
  • Vänster kontakttyp
    RJ-45
  • Höger kontakttyp
    SC enkelläge
  • Max överföringsavstånd
    15 km

Vi tipsar

Fast Ethernet-mediakonverterare med SC-fiberanslutning

Produktegenskaper

  • SC kontakt
  • Lagra och skicka mekanism

D-Link DMC 515SC konverter


Ända sedan det taiwanesiska företaget D-Link grundades 1986 har de tillverkat kvalitetsprodukter inom IT och är idag en av de ledande producenterna inom sitt område. Företaget säljer många olika produkter men specialiserar sig på olika typer av trådlös och trådbunden kommunikation. D-Link DMC 515SC är en mediekonverterare som har till uppgift att översätta den information som skickas mellan olika utrustningar i hemmet. Vanligast är att en översättning/konvertering görs mellan den trådbundna fiberkabeln fram till ett användbart internet. Hör av dig till vår kundtjänst om du har frågor kring vårt stora sortiment av IT-produkter.


Mediakonverterare, 10Base-T/100Base-TX till 100Base-FX single-mode


DMC-515SC konverterar 10/100Mbps 10Base-T/100Base-TX twisted-pair signaler till 100Base-FX Fast Ethernet single-mode fibersignaler. Maximalt fiberavstånd är 15 km. Enheten har en RJ-45 TP-port och en SC-fiberport.

Specifikation DMC-515SC

Allmänt

Tillverkare
Produktlinje
D-Link DMC
Modell
515SC
Förpackad kvantitet
1
Produkttyp
Fibermediekonverterare

Nätverk

Länkprotokoll
Ethernet, Fast Ethernet
Överföringshastighet
100, 100,000 Mbps
Max överföringsavstånd
15 km
Vänster kontakttyp
RJ-45
Höger kontakttyp
SC enkelläge

Kabel

Vänster kontakttyp
RJ-45
Höger kontakttyp
SC enkelläge

Hårdvaruspecifikation

Formfaktor
Extern
Anslutningsteknik
Kabelansluten
Kabeltyp
Ethernet 100Base-FX, Ethernet 100Base-TX, Ethernet 10Base-T
Vänster kontakttyp
RJ-45
Höger kontakttyp
SC enkelläge
Gränssnitt
1 x Ethernet 100Base-FX - SC single-mode hona x 2, 1 x Ethernet 10Base-T/100Base-TX - RJ-45 hona
Statusindikatorer
Duplex-läge för port, Kollisionsstatus, Länk/akvititet, Portstatus, Portöverföringshastighet
Funktioner
Auto-negotiation, Automatisk avkänning per enhet, Full duplex, Lagra och vidarebefordra
Strömförsörjningstyp
Extern strömadapter
Standarder
C-Tick, FCC Klass B-certifierade, VCCI Class B ITE
Min driftstemperatur
0 °C
Max driftstemperatur
40 °C
Luftfuktighet vid drift
10 - 90%

SFP-modul

Formfaktor
Extern
Anslutningsteknik
Kabelansluten
Typ av kablage
Ethernet 100Base-FX, Ethernet 100Base-TX, Ethernet 10Base-T
Max överföringsavstånd
0.015 m
Funktioner
Auto-negotiation, Automatisk avkänning per enhet, Full duplex, Lagra och vidarebefordra
Standarder
C-Tick, FCC Klass B-certifierade, VCCI Class B ITE

Network

Link Protocol
Ethernet, Fast Ethernet

Dimensioner & Vikt

Bredd
8.8 cm
Djup
12 cm
Höjd
2.5 cm
Det finns inga tillbehör för denna produkt.

Dokument DMC-515SC

PDF-dokument

Andra kunder tittade även på