Nätverksswitchar

Välj rätt nätverksswitch

Ett bra nätverk kräver bra switchar för att hålla prestandan på topp. Här hittar du våra switchar för både Fast Ethernet och Gigabit-nätverk.

Det viktigaste med en switch är förstås att den har nog med portar för att kunna ta hand om alla enheter du vill koppla till den men det finns även andra funktioner som kan ha stor betydelse. Mer om de funktionerna nedan.

Core vs. Edge

En core-switch är en switch som är placerad nära kärnan i ditt nätverk och dessa måste klara av riktigt hög belastning. Edge-swichar är de switchar som kopplar samman ditt nätverks olika klienter med core-switchen.

Unmanaged eller ej?

Det finns flera olika typer av switchar beroende på dina krav och vad de ska användas till. Kanske behöver du en smart switch med webgränssnitt eller en managed Layer 2-switch? Självklart har vi dessa plus omanagerad switchar och layer 3-switchar. Vet du inte vilken som passar dina behov tveka ej att höra av dig till våra experter.

PoE och PoE+

Kanske behöver du möjligheten att kunna förse de inkopplade enheterna med ström, exempelvis om det är IP-telefoner eller kameror som ska kopplas in. Om så är fallet så ska du titta efter switchar med PoE vilket betyder power over ethernet. Ska du koppla in mer avancerade enheter som videotelefoner, kameror med tilt/pan-funktion eller accesspunkter för utomhusbruk så bör du satsa på en switch med PoE+ då de klarar av att mata ut en effekt på 30 Watt.

SFP Standard

Om en enhet stödjer SFP standard (även kallad GBIC eller mer rätt mini-GBIC) så betyder det att du på enheten hittar en expansionsplats där du kan montera in en SFP-modul. SFP-moduler låter dig expandera enheten med den typ av anslutningsport du behöver. Exempelvis om du vill koppla samman två switchar med hjälp av fiber kan du montera in en SFP-modul med just fiber-anslutning.

Övrigt

Andra saker man kan behöva tänka på är att switchen kanske måste vara tyst om den ska stå öppet där folk jobbar och sedan är det förstås aldrig fel om den är strömsnål. Sist men inte minst så är det förstås även bra om switchen klarar av QoS (Quality of Service) om både vanlig datatrafik, ip-telefoni, streaming med mera ska passera switchen.

Hitta rätt kablar här

Kategori

Filter

kr
kr
TP-Link TL-SG105 5-Port Gigabit Switch

TP-Link

TL-SG105 5-Port Gigabit Switch

Artikelnr. 5010824777 Tillv. art. nr. TL-SG105
  • Rackmontering Nej
  • RJ-45 porttyp Gigabit Ethernet (10/100/1000)
  • RJ-45 portar 5
  • Strömförsörjning via Ethernet (PoE) stöd Nej
+100 kvar
199 krExkl. moms
TP-Link TL-SG105PE 5-Port PoE 65W Switch

TP-Link

TL-SG105PE 5-Port PoE 65W Switch

Artikelnr. 5011220715 Tillv. art. nr. TL-SG105PE
  • Rackmontering Nej
  • RJ-45 porttyp Gigabit Ethernet (10/100/1000)
  • RJ-45 portar 5
  • Strömförsörjning via Ethernet (PoE) stöd Ja
68 kvar
487 krExkl. moms
TP-Link TL-SG108 8-Port Gigabit Switch

TP-Link

TL-SG108 8-Port Gigabit Switch

Artikelnr. 5010824663 Tillv. art. nr. TL-SG108
  • Rackmontering Nej
  • RJ-45 porttyp Gigabit Ethernet (10/100/1000)
  • RJ-45 portar 8
  • Strömförsörjning via Ethernet (PoE) stöd Nej
+100 kvar
329 krExkl. moms
TP-Link 8-Port PoE 64W Switch

TP-Link

8-Port PoE 64W Switch

Artikelnr. 5010871169 Tillv. art. nr. TL-SG1008P
  • Rackmontering Nej
  • RJ-45 porttyp Gigabit Ethernet
  • RJ-45 portar 8
  • Fiberoptiska kontakten LuxCis
1 kvar
638 krExkl. moms
TP-Link TL-SG1008MP 8-Port PoE 126W Switch

TP-Link

TL-SG1008MP 8-Port PoE 126W Switch

Artikelnr. 5011220714 Tillv. art. nr. TL-SG1008MP
  • Rackmontering Ja
  • RJ-45 porttyp Gigabit Ethernet (10/100/1000)
  • RJ-45 portar 8
  • Strömförsörjning via Ethernet (PoE) stöd Ja
4 kvar
1 258 krExkl. moms
TP-Link TL-SG1005P 5-Port PoE 56W Switch

TP-Link

TL-SG1005P 5-Port PoE 56W Switch

Artikelnr. 5011094188 Tillv. art. nr. TL-SG1005P
  • Rackmontering Nej
  • RJ-45 porttyp Gigabit Ethernet (10/100/1000)
  • RJ-45 portar 5
  • Strömförsörjning via Ethernet (PoE) stöd Ja
22 kvar
487 krExkl. moms
TP-Link LiteWave LS1005G 5-port Gigabit Switch

TP-Link

LiteWave LS1005G 5-port Gigabit Switch

Artikelnr. 5011200810 Tillv. art. nr. LS1005G
  • Rackmontering Nej
  • RJ-45 porttyp Gigabit Ethernet (10/100/1000)
  • RJ-45 portar 5
  • Strömförsörjning via Ethernet (PoE) stöd Nej
3-4 dagar
173 krExkl. moms
TP-Link TL-SG105 5-Port Gigabit Switch 3-pack

TP-Link

TL-SG105 5-Port Gigabit Switch 3-pack

Artikelnr. 5011229312 Tillv. art. nr. 5011229312
  • Rackmontering Nej
  • RJ-45 porttyp Gigabit Ethernet (10/100/1000)
  • RJ-45 portar 5
  • Strömförsörjning via Ethernet (PoE) stöd Nej
46 kvar
449 krExkl. moms
TP-Link JetStream TL-SG2428P

TP-Link

JetStream TL-SG2428P

Artikelnr. 5011206532 Tillv. art. nr. SG2428P
  • Rackmontering Ja
  • RJ-45 porttyp Gigabit Ethernet (10/100/1000)
  • RJ-45 portar 24
  • Strömförsörjning via Ethernet (PoE) stöd Ja
4 kvar
3 487 krExkl. moms
TP-Link LiteWave LS1008G

TP-Link

LiteWave LS1008G

Artikelnr. 5011209014 Tillv. art. nr. LS1008G
  • Rackmontering Nej
  • RJ-45 porttyp Gigabit Ethernet (10/100/1000)
  • RJ-45 portar 8
  • Strömförsörjning via Ethernet (PoE) stöd Nej
3 kvar
251 krExkl. moms
TP-Link Omada JetStream TL-SG2008P PoE 62W Switch

TP-Link

Omada JetStream TL-SG2008P PoE 62W Switch

Artikelnr. 5011206531 Tillv. art. nr. SG2008P
  • Rackmontering Ja
  • RJ-45 porttyp Gigabit Ethernet (10/100/1000)
  • RJ-45 portar 8
  • Strömförsörjning via Ethernet (PoE) stöd Ja
2 kvar
1 175 krExkl. moms
TP-Link JetStream 10-portars Gigabit Smart Switch med 8-portars PoE+

TP-Link

JetStream 10-portars Gigabit Smart Switch med 8-portars PoE+

Artikelnr. 5011019809 Tillv. art. nr. SG2210P
  • RJ-45 porttyp Gigabit Ethernet (10/100/1000)
  • RJ-45 portar 8
  • Strömförsörjning via Ethernet (PoE) stöd Ja
  • Switch typ hanterad
2 kvar
1 463 krExkl. moms
TP-Link Easy Smart TL-SG105E

TP-Link

Easy Smart TL-SG105E

Artikelnr. 5010824780 Tillv. art. nr. TL-SG105E
  • Rackmontering Nej
  • RJ-45 porttyp Gigabit Ethernet (10/100/1000)
  • RJ-45 portar 5
  • Strömförsörjning via Ethernet (PoE) stöd Nej
8 kvar
279 krExkl. moms
TP-Link TL-SF1005P

TP-Link

TL-SF1005P

Artikelnr. 5011205172 Tillv. art. nr. TL-SF1005P
  • Rackmontering Nej
  • RJ-45 porttyp Fast Ethernet (10/100)
  • RJ-45 portar 5
  • Strömförsörjning via Ethernet (PoE) stöd Ja
1 kvar
489 krExkl. moms
TP-Link TL-SF1005D 5-Port 10/100Mbps Desktop Switch

TP-Link

TL-SF1005D 5-Port 10/100Mbps Desktop Switch

Artikelnr. 5010640952 Tillv. art. nr. TL-SF1005D
  • Rackmontering Nej
  • RJ-45 porttyp Fast Ethernet (10/100)
  • RJ-45 portar 5
  • Strömförsörjning via Ethernet (PoE) stöd Nej
6 kvar
130 krExkl. moms
TP-Link MC210CS

TP-Link

MC210CS

Artikelnr. 5010968223 Tillv. art. nr. MC210CS
  • Anslutningsteknologi Kabel
  • Fiberportar kvantitet 1
  • Fiberoptiska kontakten SC
12 kvar
335 krExkl. moms
TP-Link TL-SM311LS

TP-Link

TL-SM311LS

Artikelnr. 5011007213 Tillv. art. nr. SM311LS
  • Gränssnittstyp mini-GBIC/SFP
  • SFP transceiver typ Fiberoptik
  • Fiberoptiska kontakten LC (UPC)
  • Stöd för MMF (Multi-mode fiber) Nej
8 kvar
167 krExkl. moms
TP-Link TL-SM311LM

TP-Link

TL-SM311LM

Artikelnr. 5010968219 Tillv. art. nr. SM311LM
  • Gränssnittstyp mini-GBIC/SFP
  • SFP transceiver typ Fiberoptik
  • Fiberoptiska kontakten LC (UPC)
  • Stöd för MMF (Multi-mode fiber) Ja
8 kvar
175 krExkl. moms

Visar 18 av 18 produkter