-8% 7 149:- Ord. pris 7 735 kr Exkl. moms
HPE Aruba 2530 24xGbit, SFP PoE+ 195W Web-mgd Switch Ger säkerhet, tillförlitlighet och användarvänlighet
  • Antal portar 24
  • SFP Standard SFP
  • Fläkt Ja
+10 kvar
-8% 5 049:- Ord. pris 5 495 kr Exkl. moms
img
HPE Aruba 2530-24G Switch
Ger säkerhet, tillförlitlighet och användarvänlighet
  • Antal portar 24
  • SFP Standard SFP
  • Fläkt Ja
2 kvar
-22% 19 999:- Ord. pris 25 494 kr Exkl. moms
img
Cisco Catalyst 2960X-48LPS-L
Utformad för enkel drift Netflow Lite prioriterar affärsapplikationer PoE+ gör att switcharna i 2960X-serien kan stödja enheter som kräver mer ström, såsom dual-band 802.11ac trådlösa åtkomstpunkter, video-baserade IP-telefoner, övervakningskameror med mera. Spar energi med Cisco Energywise LAN Base-funktioner FlexStack-Plus-kompatibel
  • Antal portar 48
  • SFP Standard SFP
  • Fläkt Ja
1 kvar
-7% 8 849:- Ord. pris 9 559 kr Exkl. moms
img
HPE Aruba 2530 48xGbit, SFP Web-mgd Switch
Ger säkerhet, tillförlitlighet och användarvänlighet
  • Antal portar 48
  • SFP Standard Combo SFP
  • Fläkt Ja
5 kvar
Storsäljare 3 095:- Exkl. moms
img
HPE Aruba 2530 8xGbit, SFP PoE+ 67W Web-mgd Switch
Ger säkerhet, tillförlitlighet och användarvänlighet
  • Antal portar 8
  • SFP Standard Combo SFP
  • Fläkt Ja
5 kvar
1 839:- Exkl. moms
img
Ubiquiti UnifiSwitch 8GE Ports POE 150W
Managerad PoE+ switch med SFP
  • Antal portar 8
  • SFP Standard SFP
  • Fläkt Nej
+10 kvar
2 799:- Exkl. moms
img
Ubiquiti UniFi Switch US-16-150W
Prisvärd hanterbar gigabitswitch med SFP och PoE+
  • Antal portar 16
+10 kvar
2 519:- Exkl. moms
img
D-Link DES-1210-28P 24-Port FE PoE (193W) Smart Switch + 4GE
Perfekt för tex kameraövervakning
  • Antal portar 24
  • SFP Standard SFP
  • Fläkt Ja
6 kvar
-16% 15 999:- Ord. pris 19 002 kr Exkl. moms
img
Cisco Catalyst 2960X-48TS-L
Allt i ett switch för det lite större nätverket
  • Antal portar 48
  • SFP Standard SFP
  • Fläkt Ja
1 kvar
319:- Exkl. moms
img
Netgear ProSafe GS108
För dig som letar efter en kostnadseffektiv gigabitlösning
  • Antal portar 8
  • SFP Standard Nej
  • Fläkt Nej
+10 kvar
199:- Exkl. moms
img
Netgear ProSafe GS105
Gigabitprestanda i miniformat!
  • Antal portar 5
  • SFP Standard Nej
  • Fläkt Nej
+10 kvar
857:- Exkl. moms
img
D-Link DGS-1008P 8-Port PoE Gigabit Desktop Switch
Perfekt för PoE-kameror!
  • Antal portar 8
  • SFP Standard Nej
  • Fläkt Nej
+10 kvar
2 623:- Exkl. moms
img
Zyxel Gs1900-24HP
Smartswitch med 24 portar, livstids garanti och PoE Plus med 170W budget
  • Antal portar 24
  • SFP Standard SFP
  • Fläkt Ja
5 kvar
3 199:- Exkl. moms
img
Cisco SF300-24PP
Cisco 300-serien ger säkerhet, prestanda och trafikhantering till ett lågt pris
  • Antal portar 24
  • SFP Standard Combo SFP
  • Fläkt Ja
+10 kvar
7 119:- Exkl. moms
img
Ubiquiti UniFi Switch US-48-500W
  • Antal portar 48
  • SFP Standard SFP+, SFP
  • Fläkt Ja
1 kvar
4 319:- Exkl. moms
img
Cisco SG300-28PP
En Eco vänlig switch
  • Antal portar 28
  • SFP Standard Combo SFP
  • Fläkt Ja
+10 kvar
-10% 1 349:- Ord. pris 1 495 kr Exkl. moms
img
HPE OfficeConnect 1820 8xGbit, Web-mgd Switch
Lätthanterad switch som ger struktur åt ditt nätverk
  • Antal portar 8
  • SFP Standard Nej
  • Fläkt Nej
+10 kvar
1 039:- Exkl. moms
img
Ubiquiti Unifi Switch 8-60W
Fullt managerad 8-portarsswitch med PoE
  • Antal portar 8
  • Fläkt Nej
+10 kvar
5 995:- Exkl. moms
Cisco Expansionsmodul
6 kvar
Nyhet 1 995:- Exkl. moms
img
Direktronik PoE+ Switch
10-portars PoE+ switch med smart montering
  • Tillverkare Direktronik
1 kvar
Nyhet 5 495:- Exkl. moms
img
Ubiquiti UniFi Switch US-8-60W 5-pack
Fullt managerad 8-portarsswitch med PoE i prisvärt 5-pack
  • Tillverkare Ubiquiti
Nyhet 1 592:- Exkl. moms
img
Ubiquiti EdgeRouter ER-4
Riktigt snabb router med SFP och Gigabit
  • VPN-protokoll IPsec, OpenVPN, PPTP, L2TP
  • Mjukvara EdgeOS, UNMS Mobile App
  • Höjd (U-format) 1
  • Routingprotokoll OSPF, OSPFv3, RIP, RIPng, BGP, IGMP, MPLS
Nyhet 3 995:- Exkl. moms
img
Mikrotik CRS317-1G-16S+RM Cloud Router Switch
Mycket prisvärd 16-portars SFP+ switch
  • Antal portar 1
  • SFP Standard SFP+, SFP
  • Fläkt Ja
Nyhet 13 995:- Exkl. moms
img
Ubiquiti EdgeRouter Infinity ER-8-XG
Kraftfull router med 10-gigabit och centraliserad hantering
Nyhet 1 145:- Exkl. moms
img
Mikrotik RB260GSP PoE switch
Prisvärd hanterbar switch med passiv PoE och SFP-port
  • Antal portar 6
  • SFP Standard SFP
  • Fläkt Nej
Nyhet 10 495:- Exkl. moms
img
Mikrotik 1036-8G-2S+ Cloud Core Router
Kraftfull router med 10 gigabit och 36-kärnig Tilera-processor
Nyhet 23 995:- Exkl. moms
img
Cisco Meraki MS120-48LP Cloud Managed
Smart cloudmanagerad accessswitch
  • Antal portar 48
Nyhet 1 345:- Exkl. moms
img
Direktronik PoE+ Switch
5-portars PoE+ switch med smart montering
  • Tillverkare Direktronik
Nyhet 15 495:- Exkl. moms
img
Cisco Meraki MS120-24P Cloud Managed
Smart cloudmanagerad accessswitch
  • Antal portar 24
Nyhet 22 495:- Exkl. moms
img
Netgear ProSAFE M4300-52G-PoE+
Stackbar fullt hanterad switch med HA-arkitektur
  • Tillverkare NETGEAR
Nyhet 18 995:- Exkl. moms
img
Netgear ProSAFE M4300-8X8F
Stackbar fullt hanterad switch med HA-arkitektur
  • Tillverkare NETGEAR
Nyhet 4 495:- Exkl. moms
img
Axis T8508 POE+ Network Switch
Åttaportars PoE-switch perfekt för övervakningskameror
  • Tillverkare Axis
Nyhet 19 495:- Exkl. moms
img
Netgear ProSAFE M4300-52G-PoE+
Stackbar fullt hanterad switch med HA-arkitektur
  • Tillverkare NETGEAR
Nyhet 9 495:- Exkl. moms
img
Axis T8524 POE+ Network Switch
24-portars PoE-switch perfekt för övervakningskameror
  • Tillverkare Axis
Nyhet 13 995:- Exkl. moms
img
Netgear ProSAFE M4300-52G
Stackbar fullt hanterad switch med HA-arkitektur
  • Tillverkare NETGEAR
Nyhet 10 495:- Exkl. moms
img
Netgear ProSAFE M4300-28G
Stackbar fullt hanterad switch med HA-arkitektur
  • Tillverkare NETGEAR
Nyhet 2 195:- Exkl. moms
img
Mikrotik CRS112-8P-4S-IN Gigabit Smart Switch
Mångsidig PoE-switch med fyra SFP-anslutningar och RouterOS
  • Tillverkare Mikrotik
-8% 7 149:- Ord. pris 7 735 kr Exkl. moms
img
HPE Aruba 2530 24xGbit, SFP PoE+ 195W Web-mgd Switch
Ger säkerhet, tillförlitlighet och användarvänlighet
  • Antal portar 24
  • SFP Standard SFP
  • Fläkt Ja
+10 kvar
-8% 5 049:- Ord. pris 5 495 kr Exkl. moms
img
HPE Aruba 2530-24G Switch
Ger säkerhet, tillförlitlighet och användarvänlighet
  • Antal portar 24
  • SFP Standard SFP
  • Fläkt Ja
2 kvar
-22% 19 999:- Ord. pris 25 494 kr Exkl. moms
img
Cisco Catalyst 2960X-48LPS-L
Utformad för enkel drift Netflow Lite prioriterar affärsapplikationer PoE+ gör att switcharna i 2960X-serien kan stödja enheter som kräver mer ström, såsom dual-band 802.11ac trådlösa åtkomstpunkter, video-baserade IP-telefoner, övervakningskameror med mera. Spar energi med Cisco Energywise LAN Base-funktioner FlexStack-Plus-kompatibel
  • Antal portar 48
  • SFP Standard SFP
  • Fläkt Ja
1 kvar
-7% 8 849:- Ord. pris 9 559 kr Exkl. moms
img
HPE Aruba 2530 48xGbit, SFP Web-mgd Switch
Ger säkerhet, tillförlitlighet och användarvänlighet
  • Antal portar 48
  • SFP Standard Combo SFP
  • Fläkt Ja
5 kvar
-16% 15 999:- Ord. pris 19 002 kr Exkl. moms
img
Cisco Catalyst 2960X-48TS-L
Allt i ett switch för det lite större nätverket
  • Antal portar 48
  • SFP Standard SFP
  • Fläkt Ja
1 kvar
-10% 1 349:- Ord. pris 1 495 kr Exkl. moms
img
HPE OfficeConnect 1820 8xGbit, Web-mgd Switch
Lätthanterad switch som ger struktur åt ditt nätverk
  • Antal portar 8
  • SFP Standard Nej
  • Fläkt Nej
+10 kvar
-7% 1 949:- Ord. pris 2 095 kr Exkl. moms
img
HPE OfficeConnect 1820 24xGbit, SFP Web-mgd Switch
Lätthanterad switch som ger struktur åt ditt nätverk
  • Antal portar 24
+10 kvar
-10% 11 499:- Ord. pris 12 799 kr Exkl. moms
img
Cisco Catalyst 2960X-24PS-L
  • Antal portar 24
  • SFP Standard Combo SFP
  • Fläkt Ja
4 kvar
-14% 5 499:- Ord. pris 6 368 kr Exkl. moms
img
Cisco SG300-52
Säkerhet är ett måste
  • Antal portar 50
  • SFP Standard SFP
  • Fläkt Ja
2 kvar
-10% 3 249:- Ord. pris 3 595 kr Exkl. moms
img
HPE OfficeConnect 1820 48xGbit, SFP Web-mgd Switch
Lätthanterad switch som ger struktur åt ditt nätverk
  • Antal portar 48
  • SFP Standard SFP
  • Fläkt Nej
5 kvar
Nytt lägre pris 1 599:- Ord. pris 1 899 kr Exkl. moms
img
Linksys LRT224
Möter enkelt de ökande kraven på nätverket.
  • Anslutningstyp Kabelansluten
  • Länkprotokoll Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet
  • VPN-protokoll PPTP, DDNS, IPSec, PPPoE
  • Routingprotokoll RIPng, RIP, Statisk IP-routing
1 kvar
-18% 599:- Ord. pris 728 kr Exkl. moms
img
Netgear Prosafe Plus GS108PE
Prisvärd switch med fyra PoE-portar och robust design
  • Tillverkare NETGEAR
+10 kvar
-10% 699:- Ord. pris 773 kr Exkl. moms
img
D-Link DGS-1016D 16-Port Gigabit Desktop Switch
16-portars Green Ethernet Gigabit-switch
  • Antal portar 16
  • SFP Standard Nej
  • Fläkt Nej
+10 kvar
Nytt lägre pris 2 449:- Ord. pris 2 999 kr Exkl. moms
img
Linksys LGS124P Gigabit PoE Switch
Stabil 24-portarsswitch med 12 PoE-portar
  • Antal portar 24
  • SFP Standard Nej
  • Fläkt Ja
1 kvar
Nytt lägre pris 1 099:- Ord. pris 1 698 kr Exkl. moms
img
Linksys LGS124
Accelerera din prestation och produktivitet när du skickar stora filer över nätverket.
  • Antal portar 24
  • SFP Standard Nej
  • Fläkt Ja
3 kvar
-15% 956:- Ord. pris 1 119 kr Exkl. moms
img
TP-Link TL-SG2210P 8-Port Gigabit Smart PoE Switch
TL-SG2210P är utformad för de små och medelstora företagsnätverk som kräver effektiv nätverkshantering.
  • Antal portar 8
1 kvar
Nytt lägre pris 199:- Ord. pris 272 kr Exkl. moms
img
Linksys LGS105
Accelerera din prestation och produktivitet
  • Antal portar 5
  • SFP Standard Nej
  • Fläkt Nej
10 kvar
Nytt lägre pris 299:- Ord. pris 390 kr Exkl. moms
img
Linksys LGS108
Accelerera din prestation och produktivitet
  • Antal portar 8
  • SFP Standard Nej
  • Fläkt Nej
10 kvar
-8% 1 649:- Ord. pris 1 795 kr Exkl. moms
img
7 kvar
845:- Exkl. moms
img
HPE X121 1G SFP LC SX TRANSCEIVER
Upp till 550m med multimode
7 kvar
Rekommenderad 445:- Exkl. moms
img
+10 kvar
4 595:- Exkl. moms
img
9 kvar
265:- Exkl. moms
img
+10 kvar
645:- Exkl. moms
img
7 kvar
745:- Exkl. moms
img
3 kvar
395:- Exkl. moms
img
+10 kvar
384:- Exkl. moms
img
Zyxel PoE 12HP
  • Tillverkare ZyXEL Communications
9 kvar
3 095:- Exkl. moms
img
1 kvar
995:- Exkl. moms
img
2 kvar
595:- Exkl. moms
img
5 kvar
695:- Exkl. moms
img
D-Link DEM 310GT
D-Link DEM-310GT LX Mini GBIC
5 kvar
795:- Exkl. moms
img
2 kvar
1 595:- Exkl. moms
img
1 kvar
999:- Exkl. moms
img
+10 kvar

Välj rätt nätverksswitch

Ett bra nätverk kräver bra switchar för att hålla prestandan på topp. Här hittar du våra switchar för både Fast Ethernet och Gigabit-nätverk.

Det viktigaste med en switch är förstås att den har nog med portar för att kunna ta hand om alla enheter du vill koppla till den men det finns även andra funktioner som kan ha stor betydelse. Mer om de funktionerna nedan.

Core vs. Edge

En core-switch är en switch som är placerad nära kärnan i ditt nätverk och dessa måste klara av riktigt hög belastning. Edge-swichar är de switchar som kopplar samman ditt nätverks olika klienter med core-switchen.

Unmanaged eller ej?

Det finns flera olika typer av switchar beroende på dina krav och vad de ska användas till. Kanske behöver du en smart switch med webgränssnitt eller en managed Layer 2-switch? Självklart har vi dessa plus omanagerad switchar och layer 3-switchar. Vet du inte vilken som passar dina behov tveka ej att höra av dig till våra experter.

PoE och PoE+

Kanske behöver du möjligheten att kunna förse de inkopplade enheterna med ström, exempelvis om det är IP-telefoner eller kameror som ska kopplas in. Om så är fallet så ska du titta efter switchar med PoE vilket betyder power over ethernet. Ska du koppla in mer avancerade enheter som videotelefoner, kameror med tilt/pan-funktion eller accesspunkter för utomhusbruk så bör du satsa på en switch med PoE+ då de klarar av att mata ut en effekt på 30 Watt.

SFP Standard

Om en enhet stödjer SFP standard (även kallad GBIC eller mer rätt mini-GBIC) så betyder det att du på enheten hittar en expansionsplats där du kan montera in en SFP-modul. SFP-moduler låter dig expandera enheten med den typ av anslutningsport du behöver. Exempelvis om du vill koppla samman två switchar med hjälp av fiber kan du montera in en SFP-modul med just fiber-anslutning.

Övrigt

Andra saker man kan behöva tänka på är att switchen kanske måste vara tyst om den ska stå öppet där folk jobbar och sedan är det förstås aldrig fel om den är strömsnål. Sist men inte minst så är det förstås även bra om switchen klarar av QoS (Quality of Service) om både vanlig datatrafik, ip-telefoni, streaming med mera ska passera switchen.