Storsäljare 7 119:- 221 kr/mån Exkl. moms
HPE Aruba 2530-24G Switch Ger säkerhet, tillförlitlighet och användarvänlighet
  • Antal portar 24
  • SFP Standard SFP
  • Fläkt Ja
+10 kvar
Storsäljare 7 495:- 232 kr/mån Exkl. moms
img
HPE Aruba 2530-24G-PoE+ Switch
Ger säkerhet, tillförlitlighet och användarvänlighet
  • Antal portar 24
  • SFP Standard SFP
  • Fläkt Ja
+10 kvar
Storsäljare 5 499:- 170 kr/mån Exkl. moms
img
HPE 2530-8G-POE+ Switch
Ger säkerhet, tillförlitlighet och användarvänlighet
  • Antal portar 8
  • SFP Standard Combo SFP
  • Fläkt Ja
+10 kvar
10 995:- 341 kr/mån Exkl. moms
img
HPE Aruba 2530-48G-POE+ Switch
48 portars Gigabit switch med PoE+, perfekt för röst, video och trådlös trafik!
  • Antal portar 48
  • SFP Standard SFP
  • Fläkt Ja
+10 kvar
2 019:- 63 kr/mån Exkl. moms
img
Ubiquiti UnifiSwitch 8GE Ports POE 150W
Managerad PoE+ switch med SFP
  • Antal portar 8
  • SFP Standard SFP
  • Fläkt Nej
+10 kvar
2 200:- 68 kr/mån Exkl. moms
img
D-Link DES-1210-28P 24-Port FE PoE (193W) Smart Switch + 4GE
Perfekt för tex kameraövervakning
  • Antal portar 24
  • SFP Standard SFP
  • Fläkt Ja
6 kvar
3 899:- 121 kr/mån Exkl. moms
img
Ubiquiti UniFi Switch US-24-250W
  • Antal portar 24
  • SFP Standard SFP
  • Fläkt Ja
+10 kvar
2 639:- 82 kr/mån Exkl. moms
img
+10 kvar
1 039:- Exkl. moms
img
+10 kvar
Storsäljare 1 195:- Exkl. moms
img
HPE 1820-8G
Lätthanterad switch som ger struktur åt ditt nätverk
  • Antal portar 8
  • SFP Standard Nej
  • Fläkt Nej
+10 kvar
3 049:- 94 kr/mån Exkl. moms
img
Ubiquiti UniFi Switch US-16-150W
Prisvärd hanterbar gigabitswitch med SFP och PoE+
  • Antal portar 16
2 kvar
-18% 179:- Ord. pris 218 kr Exkl. moms
img
Netgear ProSafe GS105
Gigabitprestanda i miniformat!
  • Antal portar 5
  • SFP Standard Nej
  • Fläkt Nej
+10 kvar
3 999:- 124 kr/mån Exkl. moms
img
Ubiquiti UniFi Switch US-48
  • Antal portar 48
  • SFP Standard SFP+, SFP
  • Fläkt Ja
4 kvar
-11% 279:- Ord. pris 313 kr Exkl. moms
img
Netgear ProSafe GS108
För dig som letar efter en kostnadseffektiv gigabitlösning
  • Antal portar 8
  • SFP Standard Nej
  • Fläkt Nej
+10 kvar
2 359:- 73 kr/mån Exkl. moms
img
Netgear ProSafe FS728TP 24 Port 10/100 Smart Switch with 4 Gigabit Ports and 24 Ports PoE
ProSafe 24-port 10/100 SmartSwitch med 24 PoE-portar
  • Antal portar 24
  • SFP Standard SFP
  • Fläkt Nej
1 kvar
Storsäljare 2 095:- 65 kr/mån Exkl. moms
img
HPE 1820-24G
Lätthanterad switch som ger struktur åt ditt nätverk
  • Antal portar 24
+10 kvar
Storsäljare 5 695:- 176 kr/mån Exkl. moms
img
HPE Aruba 2530-24-PoE+ Switch
Ger säkerhet, tillförlitlighet och användarvänlighet
  • Antal portar 24
  • SFP Standard Combo SFP
  • Fläkt Ja
5 kvar
Storsäljare 2 995:- 93 kr/mån Exkl. moms
img
HPE 1920-24G
En riktigt smart switch
  • Antal portar 24
  • SFP Standard SFP
  • Fläkt Ja
+10 kvar
Storsäljare 4 295:- 133 kr/mån Exkl. moms
HPE 1920-48G Med avancerad teknik för SMB organisationer
  • Antal portar 48
  • SFP Standard SFP
  • Fläkt Ja
+10 kvar
-18% 179:- Ord. pris 218 kr Exkl. moms
img
Netgear ProSafe GS105
Gigabitprestanda i miniformat!
  • Antal portar 5
  • SFP Standard Nej
  • Fläkt Nej
+10 kvar
-11% 279:- Ord. pris 313 kr Exkl. moms
img
Netgear ProSafe GS108
För dig som letar efter en kostnadseffektiv gigabitlösning
  • Antal portar 8
  • SFP Standard Nej
  • Fläkt Nej
+10 kvar
-32% 599:- Ord. pris 886 kr Exkl. moms
img
Netgear Prosafe Plus Gs108pe
  • Antal portar 8
  • SFP Standard Nej
  • Fläkt Ja
+10 kvar
-15% 68 749:- Ord. pris 80 995 kr 2 131 kr/mån Exkl. moms
img
HPE FlexFabric 5700-32XGT-8XG-2QSFP+
Hastighet när du behöver det
  • Antal portar 40
  • SFP Standard QSFP
  • Fläkt Ja
1 kvar
2 495:- 77 kr/mån Exkl. moms
img
+10 kvar
1 145:- Exkl. moms
img
HPE X121 1G SFP LC SX TRANSCEIVER
Upp till 550m med multimode
+10 kvar
495:- Exkl. moms
img
+10 kvar
745:- Exkl. moms
img
D-Link DEM 310GT
D-Link DEM-310GT LX Mini GBIC
5 kvar
595:- Exkl. moms
img
9 kvar
745:- Exkl. moms
img
4 kvar
945:- Exkl. moms
img
6 kvar
445:- Exkl. moms
img
Zyxel PoE 12HP
  • Tillverkare ZyXEL Communications
+10 kvar
1 145:- Exkl. moms
img
+10 kvar
1 345:- Exkl. moms
img
HPE X242 10G SFP+ to SFP+ 3m DAC Cable
3-meters SFP+ kopparkabel för 10 Gigabit
  • Tillverkare HPE
+10 kvar
695:- Exkl. moms
img
+10 kvar
295:- Exkl. moms
img
5 kvar
995:- Exkl. moms
img
HPE SFP+ DAC 1M
1-meters SFP+ kopparkabel för 10 Gigabit
  • Tillverkare HPE
1 kvar
695:- Exkl. moms
img
3 kvar
225:- Exkl. moms
img
+10 kvar

Välj rätt nätverksswitch

Ett bra nätverk kräver bra switchar för att hålla prestandan på topp. Här hittar du våra switchar för både Fast Ethernet och Gigabit-nätverk.

Det viktigaste med en switch är förstås att den har nog med portar för att kunna ta hand om alla enheter du vill koppla till den men det finns även andra funktioner som kan ha stor betydelse. Mer om de funktionerna nedan.

Core vs. Edge

En core-switch är en switch som är placerad nära kärnan i ditt nätverk och dessa måste klara av riktigt hög belastning. Edge-swichar är de switchar som kopplar samman ditt nätverks olika klienter med core-switchen.

Unmanaged eller ej?

Det finns flera olika typer av switchar beroende på dina krav och vad de ska användas till. Kanske behöver du en smart switch med webgränssnitt eller en managed Layer 2-switch? Självklart har vi dessa plus omanagerad switchar och layer 3-switchar. Vet du inte vilken som passar dina behov tveka ej att höra av dig till våra experter.

PoE och PoE+

Kanske behöver du möjligheten att kunna förse de inkopplade enheterna med ström, exempelvis om det är IP-telefoner eller kameror som ska kopplas in. Om så är fallet så ska du titta efter switchar med PoE vilket betyder power over ethernet. Ska du koppla in mer avancerade enheter som videotelefoner, kameror med tilt/pan-funktion eller accesspunkter för utomhusbruk så bör du satsa på en switch med PoE+ då de klarar av att mata ut en effekt på 30 Watt.

SFP Standard

Om en enhet stödjer SFP standard (även kallad GBIC eller mer rätt mini-GBIC) så betyder det att du på enheten hittar en expansionsplats där du kan montera in en SFP-modul. SFP-moduler låter dig expandera enheten med den typ av anslutningsport du behöver. Exempelvis om du vill koppla samman två switchar med hjälp av fiber kan du montera in en SFP-modul med just fiber-anslutning.

Övrigt

Andra saker man kan behöva tänka på är att switchen kanske måste vara tyst om den ska stå öppet där folk jobbar och sedan är det förstås aldrig fel om den är strömsnål. Sist men inte minst så är det förstås även bra om switchen klarar av QoS (Quality of Service) om både vanlig datatrafik, ip-telefoni, streaming med mera ska passera switchen.