5 699:- 177 kr/mån Exkl. moms
HPE 2530-24G Switch Kostnadseffektiv 24-portars layer 2 switch
  • Antal portar 24
  • SFP Standard SFP
  • Fläkt Ja
3 kvar
3 839:- 119 kr/mån Exkl. moms
img
Ubiquiti UniFi Switch US-24-250W
  • Antal portar 24
  • SFP Standard SFP
  • Fläkt Ja
+10 kvar
2 019:- 63 kr/mån Exkl. moms
img
Ubiquiti UnifiSwitch 8GE Ports POE 150W
Managerad PoE+ switch med SFP
  • Antal portar 8
  • SFP Standard SFP
  • Fläkt Nej
3 kvar
2 999:- 93 kr/mån Exkl. moms
img
HPE 2530-8G-POE+ Switch
Med PoE+ och Combo SFP
  • Antal portar 8
  • SFP Standard Combo SFP
  • Fläkt Ja
2 kvar
6 999:- 217 kr/mån Exkl. moms
img
HPE 2530-24G-PoE+ Switch
Perfekt för röst, video och trådlös trafik!
  • Antal portar 24
  • SFP Standard SFP
  • Fläkt Ja
7 kvar
-14% 13 999:- Ord. pris 16 241 kr 435 kr/mån Exkl. moms
img
Cisco Catalyst 2960X-24PS-L
  • Antal portar 24
  • SFP Standard Combo SFP
  • Fläkt Ja
1 kvar
2 899:- 90 kr/mån Exkl. moms
img
10 kvar
80 995:- 2 516 kr/mån Exkl. moms
img
HPE FlexFabric 5700-32XGT-8XG-2QSFP+
Hastighet när du behöver det
  • Antal portar 40
  • SFP Standard QSFP
  • Fläkt Ja
1 kvar
1 529:- Exkl. moms
img
HPE 1820-24G Switch
Flexibel 24 portars smart switch
  • Antal portar 24
  • SFP Standard SFP
  • Fläkt Nej
+10 kvar
8 495:- 264 kr/mån Exkl. moms
img
Ubiquiti UniFi Switch US-48-500W
  • Antal portar 48
  • SFP Standard SFP+, SFP
  • Fläkt Ja
+10 kvar
179:- Exkl. moms
img
Netgear ProSafe GS105
Gigabitprestanda i miniformat!
  • Antal portar 5
  • SFP Standard Nej
  • Fläkt Nej
+10 kvar
219:- Exkl. moms
img
Netgear ProSafe GS108
För dig som letar efter en kostnadseffektiv gigabitlösning
  • Antal portar 8
  • SFP Standard Nej
  • Fläkt Nej
+10 kvar
1 229:- Exkl. moms
img
Netgear ProSafe GS110TP
  • Antal portar 8
  • SFP Standard SFP
  • Fläkt Nej
5 kvar
5 195:- 161 kr/mån Exkl. moms
img
HPE 2530-24-PoE+ Switch
  • Antal portar 24
  • SFP Standard Combo SFP
  • Fläkt Ja
3 kvar
-23% 999:- Ord. pris 1 299 kr Exkl. moms
img
Netgear ProSafe GS724Tv4
Gigabit Smart Switch med 24 10/100/1000Mbps RJ45-portar, 2 dedikerade SFP (mini-GBIC) portar.
  • Antal portar 24
  • SFP Standard SFP
  • Fläkt Nej
6 kvar
215:- Exkl. moms
img
TP-Link TL-SG1008D 8-Port Gigabit Desktop Switch
8-Port Gigabit Desktop Switch
  • Antal portar 8
4 kvar
2 495:- 77 kr/mån Exkl. moms
img
HPE 1920-24G
En riktigt smart switch
  • Antal portar 24
  • SFP Standard SFP
  • Fläkt Ja
2 kvar
2 229:- 69 kr/mån Exkl. moms
img
Cisco Rv325
  • Anslutningsteknik Kabelansluten
  • Antal portar 16
  • Antal WAN-portar 2
7 kvar
2 200:- 68 kr/mån Exkl. moms
D-Link DES-1210-28P 24-Port FE PoE (193W) Smart Switch + 4GE Perfekt för tex kameraövervakning
  • Antal portar 24
  • SFP Standard SFP
  • Fläkt Ja
3 kvar
-14% 13 999:- Ord. pris 16 241 kr 435 kr/mån Exkl. moms
img
Cisco Catalyst 2960X-24PS-L
  • Antal portar 24
  • SFP Standard Combo SFP
  • Fläkt Ja
1 kvar
-23% 999:- Ord. pris 1 299 kr Exkl. moms
img
Netgear ProSafe GS724Tv4
Gigabit Smart Switch med 24 10/100/1000Mbps RJ45-portar, 2 dedikerade SFP (mini-GBIC) portar.
  • Antal portar 24
  • SFP Standard SFP
  • Fläkt Nej
6 kvar
-13% 779:- Ord. pris 899 kr Exkl. moms
img
HPE 1820-8G
8-Portars smart switch från HP
  • Antal portar 8
  • SFP Standard Nej
  • Fläkt Nej
+10 kvar
-12% 599:- Ord. pris 680 kr Exkl. moms
img
D-Link DGS-1008P 8-Port PoE Gigabit Desktop Switch
Perfekt för PoE-kameror!
  • Antal portar 8
  • SFP Standard Nej
  • Fläkt Nej
2 kvar
-18% 16 999:- Ord. pris 20 794 kr 528 kr/mån Exkl. moms
img
Cisco Catalyst 2960X-48TS-L
Allt i ett switch för det lite större nätverket
  • Antal portar 48
  • SFP Standard SFP
  • Fläkt Ja
3 kvar
-21% 9 699:- Ord. pris 12 344 kr 301 kr/mån Exkl. moms
img
Cisco Catalyst 2960X-24TS-L
Switchen som växer med ditt företag
  • Antal portar 24
  • SFP Standard SFP
  • Fläkt Ja
1 kvar
-17% 5 299:- Ord. pris 6 356 kr 165 kr/mån Exkl. moms
img
Cisco SG300-28PP
En Eco vänlig switch
  • Antal portar 28
  • SFP Standard Combo SFP
  • Fläkt Ja
3 kvar
1 599:- Exkl. moms
img
Cisco RV320
Hög säkerhet i ett litet format
  • Anslutningsteknik Kabelansluten
  • Antal portar 6
  • Antal WAN-portar 2
3 kvar
-19% 3 499:- Ord. pris 4 329 kr 109 kr/mån Exkl. moms
img
HPE 2530-8G Switch
  • Antal portar 8
  • SFP Standard Combo SFP
  • Fläkt Nej
+10 kvar
-16% 859:- Ord. pris 1 019 kr Exkl. moms
img
Cisco RV130
  • Anslutningsteknik Kabelansluten
  • Antal portar 4
  • Antal WAN-portar 1
6 kvar
-15% 2 299:- Ord. pris 2 689 kr 71 kr/mån Exkl. moms
img
Cisco Smart SG200-26
24-portars smartswitch
  • Antal portar 26
  • SFP Standard Combo SFP
  • Fläkt Nej
2 kvar
-9% 849:- Ord. pris 936 kr Exkl. moms
img
Cisco Smart SG200-08
Switch med Gigabithastigheter på alla 8 portar och stöd för avancerad säkerhet
  • Antal portar 8
  • SFP Standard Nej
  • Fläkt Nej
7 kvar
-23% 2 499:- Ord. pris 3 249 kr 78 kr/mån Exkl. moms
img
Zyxel Gs2210-24
L2 switch med 24 -portar och livstids garanti
  • Antal portar 24
  • SFP Standard Combo SFP
  • Fläkt Ja
2 kvar
949:- Exkl. moms
img
Zyxel GS1900-8HP
Smartswitch med 8 portar, livstidsgaranti och PoE Plus med 70W budget
  • Antal portar 8
  • SFP Standard Nej
  • Fläkt Nej
4 kvar
-7% 1 199:- Ord. pris 1 294 kr Exkl. moms
img
Cisco SG110-16
  • Antal portar 16
  • SFP Standard Nej
  • Fläkt Nej
2 kvar
1 209:- Exkl. moms
img
Cisco SG110D-08HP
  • Antal portar 8
2 kvar
919:- Exkl. moms
img
D-Link DGS-1100-08P 8-Port PoE 64W Gigabit Smart Switch
Auto Voice VLAN och bandbreddskontroll
  • Antal portar 8
  • SFP Standard Nej
  • Fläkt Nej
10 kvar
-17% 399:- Ord. pris 484 kr Exkl. moms
img
D-Link DGS-1100-08 8-Port Gigabit Smart Switch
Auto Voice VLAN och bandbreddskontroll
  • Antal portar 8
  • SFP Standard Nej
  • Fläkt Nej
3 kvar
945:- Exkl. moms
img
HPE X121 1G SFP LC SX TRANSCEIVER
Upp till 550m med multimode
7 kvar
695:- Exkl. moms
img
8 kvar
1 295:- Exkl. moms
img
4 kvar
295:- Exkl. moms
img
+10 kvar
795:- Exkl. moms
img
1 kvar
3 795:- 118 kr/mån Exkl. moms
img
1 kvar
1 095:- Exkl. moms
img
3 kvar
1 695:- Exkl. moms
img
D-Link DEM 431XT
SFP+ module för din D-link switch
1 kvar
369:- Exkl. moms
img
Zyxel PoE 12HP
  • Tillverkare ZyXEL Communications
+10 kvar
2 295:- 71 kr/mån Exkl. moms
img
1 kvar
745:- Exkl. moms
img
2 kvar
745:- Exkl. moms
img
D-Link DEM 310GT
D-Link DEM-310GT LX Mini GBIC
8 kvar
1 695:- Exkl. moms
img
1 kvar
995:- Exkl. moms
img
Netgear ProSafe AGM731F
SFP fibermodul gigabit multimode
1 kvar
6 995:- 217 kr/mån Exkl. moms
img
1 kvar
895:- Exkl. moms
img
HPE 1-port Power Injector
När du saknar en switch med PoE
  • Tillverkare HPE
1 kvar
545:- Exkl. moms
img
D-Link DEM 311GT
Högpresterande och tillförlitlig transceiver
5 kvar

Välj rätt nätverksswitch

Ett bra nätverk kräver bra switchar för att hålla prestandan på topp. Här hittar du våra switchar för både Fast Ethernet och Gigabit-nätverk.

Det viktigaste med en switch är förstås att den har nog med portar för att kunna ta hand om alla enheter du vill koppla till den men det finns även andra funktioner som kan ha stor betydelse. Mer om de funktionerna nedan.

Core vs. Edge

En core-switch är en switch som är placerad nära kärnan i ditt nätverk och dessa måste klara av riktigt hög belastning. Edge-swichar är de switchar som kopplar samman ditt nätverks olika klienter med core-switchen.

Unmanaged eller ej?

Det finns flera olika typer av switchar beroende på dina krav och vad de ska användas till. Kanske behöver du en smart switch med webgränssnitt eller en managed Layer 2-switch? Självklart har vi dessa plus omanagerad switchar och layer 3-switchar. Vet du inte vilken som passar dina behov tveka ej att höra av dig till våra experter.

PoE och PoE+

Kanske behöver du möjligheten att kunna förse de inkopplade enheterna med ström, exempelvis om det är IP-telefoner eller kameror som ska kopplas in. Om så är fallet så ska du titta efter switchar med PoE vilket betyder power over ethernet. Ska du koppla in mer avancerade enheter som videotelefoner, kameror med tilt/pan-funktion eller accesspunkter för utomhusbruk så bör du satsa på en switch med PoE+ då de klarar av att mata ut en effekt på 30 Watt.

SFP Standard

Om en enhet stödjer SFP standard (även kallad GBIC eller mer rätt mini-GBIC) så betyder det att du på enheten hittar en expansionsplats där du kan montera in en SFP-modul. SFP-moduler låter dig expandera enheten med den typ av anslutningsport du behöver. Exempelvis om du vill koppla samman två switchar med hjälp av fiber kan du montera in en SFP-modul med just fiber-anslutning.

Övrigt

Andra saker man kan behöva tänka på är att switchen kanske måste vara tyst om den ska stå öppet där folk jobbar och sedan är det förstås aldrig fel om den är strömsnål. Sist men inte minst så är det förstås även bra om switchen klarar av QoS (Quality of Service) om både vanlig datatrafik, ip-telefoni, streaming med mera ska passera switchen.