Storsäljare 5 799:- 180 kr/mån Exkl. moms
HPE Aruba 2530-24G Switch Ger säkerhet, tillförlitlighet och användarvänlighet
  • Antal portar 24
  • SFP Standard SFP
  • Fläkt Ja
+10 kvar
Storsäljare 3 109:- 96 kr/mån Exkl. moms
img
HPE Aruba 2530 8xGbit, SFP PoE+ 67W Web-mgd Switch
Ger säkerhet, tillförlitlighet och användarvänlighet
  • Antal portar 8
  • SFP Standard Combo SFP
  • Fläkt Ja
10 kvar
Storsäljare 7 739:- 240 kr/mån Exkl. moms
img
HPE Aruba 2530 24xGbit, SFP PoE+ 195W Web-mgd Switch
Ger säkerhet, tillförlitlighet och användarvänlighet
  • Antal portar 24
  • SFP Standard SFP
  • Fläkt Ja
+10 kvar
2 519:- 78 kr/mån Exkl. moms
img
D-Link DES-1210-28P 24-Port FE PoE (193W) Smart Switch + 4GE
Perfekt för tex kameraövervakning
  • Antal portar 24
  • SFP Standard SFP
  • Fläkt Ja
4 kvar
1 839:- Exkl. moms
img
Ubiquiti UnifiSwitch 8GE Ports POE 150W
Managerad PoE+ switch med SFP
  • Antal portar 8
  • SFP Standard SFP
  • Fläkt Nej
+10 kvar
Storsäljare 11 199:- 347 kr/mån Exkl. moms
img
HPE Aruba 2530 48xGbit, SFP PoE+ 382W Web-mgd Switch
48 portars Gigabit switch med PoE+, perfekt för röst, video och trådlös trafik!
  • Antal portar 48
  • SFP Standard SFP
  • Fläkt Ja
7 kvar
2 559:- 79 kr/mån Exkl. moms
img
Ubiquiti Unifi Security Gateway Pro 4
Kostnadseffektiv och tillförlitlig routing med avancerad säkerhet
+10 kvar
5 995:- 186 kr/mån Exkl. moms
img
Cisco Expansionsmodul
  • Anslutningsteknik Kabelansluten
  • Antal portar 1
6 kvar
-13% 3 131:- Ord. pris 3 619 kr 97 kr/mån Exkl. moms
img
Zyxel GS1920-24HP
Smartswitch med 24 portar, IGMP, livstids garanti och PoE Plus med 375W budget
  • Antal portar 24
  • SFP Standard Combo SFP
  • Fläkt Ja
2 kvar
2 599:- 81 kr/mån Exkl. moms
img
Zyxel GS2210-8HP
L2 switch med 8 portar, IGMP, livstids garanti och PoE Plus med 180W budget
  • Antal portar 8
  • SFP Standard Combo SFP
  • Fläkt Ja
+10 kvar
4 599:- 142 kr/mån Exkl. moms
img
Cisco SG300-28PP
En Eco vänlig switch
  • Antal portar 28
  • SFP Standard Combo SFP
  • Fläkt Ja
7 kvar
1 039:- Exkl. moms
img
Ubiquiti Unifi Switch 8-60W
Fullt managerad 8-portarsswitch med PoE
  • Antal portar 8
  • Fläkt Nej
+10 kvar
2 299:- 71 kr/mån Exkl. moms
img
Cisco SG300-10PP
  • Antal portar 10
  • SFP Standard Combo SFP
  • Fläkt Ja
6 kvar
Storsäljare 1 199:- Exkl. moms
img
HPE OfficeConnect 1820 8xGbit, Web-mgd Switch
Lätthanterad switch som ger struktur åt ditt nätverk
  • Antal portar 8
  • SFP Standard Nej
  • Fläkt Nej
+10 kvar
799:- Exkl. moms
img
D-Link DGS-1008P 8-Port PoE Gigabit Desktop Switch
Perfekt för PoE-kameror!
  • Antal portar 8
  • SFP Standard Nej
  • Fläkt Nej
+10 kvar
-18% 179:- Ord. pris 218 kr Exkl. moms
img
Netgear ProSafe GS105
Gigabitprestanda i miniformat!
  • Antal portar 5
  • SFP Standard Nej
  • Fläkt Nej
+10 kvar
3 919:- 121 kr/mån Exkl. moms
img
Ubiquiti UniFi Switch US-48
  • Antal portar 48
  • SFP Standard SFP+, SFP
  • Fläkt Ja
1 kvar
319:- Exkl. moms
img
Netgear ProSafe GS108
För dig som letar efter en kostnadseffektiv gigabitlösning
  • Antal portar 8
  • SFP Standard Nej
  • Fläkt Nej
+10 kvar
8 kvar
Nyhet 3 795:- 118 kr/mån Exkl. moms
img
Netgear ProSAFE XS505M
Fyra kopparportar med stöd för 2.5, 5 och 10 Gigabit
  • Antal portar 5
  • SFP Standard SFP+
  • Fläkt Ja
2 kvar
Nyhet 3 495:- 108 kr/mån Exkl. moms
img
HPE OfficeConnect 1920S 24xGbit, SFP PPoE+ 185W Web-mgd Switch
Riktigt prisvärd switch designad för SMB-företag
  • Antal portar 24
  • SFP Standard SFP
+10 kvar
Nyhet 1 299:- Exkl. moms
img
HPE OfficeConnect 1920S 8xGbit, Web-mgd Switch
Riktigt prisvärd switch designad för SMB-företag
  • Antal portar 8
+10 kvar
Nyhet 1 995:- Exkl. moms
img
Netgear GS110MX
Riktigt prisvärd omanagerad 10-portarsswitch med 2 stycken 10-gigabitportar
  • Antal portar 10
  • SFP Standard Nej
  • Fläkt Nej
1 kvar
Nyhet 3 995:- 124 kr/mån Exkl. moms
img
Mikrotik CRS317-1G-16S+RM Cloud Router Switch
Mycket prisvärd 16-portars SFP+ switch
  • Antal portar 1
  • SFP Standard SFP+, SFP
  • Fläkt Ja
2 kvar
Nyhet 2 299:- 71 kr/mån Exkl. moms
img
HPE OfficeConnect 1920S 24xGbit, SFP Web-mgd Switch
Riktigt prisvärd switch designad för SMB-företag
  • Antal portar 24
  • SFP Standard SFP
+10 kvar
Nyhet 2 049:- 63 kr/mån Exkl. moms
img
HPE OfficeConnect 1920S 8xGbit, PPoE+ 65W Web-mgd Switch
Riktigt prisvärd switch designad för SMB-företag
  • Antal portar 8
6 kvar
Nyhet 2 495:- 77 kr/mån Exkl. moms
img
Netgear GS110EMX
Managerad 10-portarsswitch med 2 stycken 10-gigabitportar
  • Antal portar 10
  • SFP Standard Nej
  • Fläkt Nej
2 kvar
Nyhet 4 239:- 131 kr/mån Exkl. moms
img
Netgear MS510TXPP
Flexibel åttaportarsswitch med 2.5, 5 och 10 Gigabit samt PoE+
  • Antal portar 8
  • SFP Standard SFP+
  • Fläkt Ja
2 kvar
Nyhet 3 399:- 105 kr/mån Exkl. moms
img
Netgear MS510TX
Flexibel åttaportarsswitch med 2.5, 5 och 10 Gigabit
  • Antal portar 8
  • SFP Standard SFP+
  • Fläkt Ja
2 kvar
Nyhet 6 429:- 199 kr/mån Exkl. moms
img
HPE OfficeConnect 1920S 48xGbit, SFP Web-mgd Switch
Riktigt prisvärd switch designad för SMB-företag
  • Antal portar 48
  • SFP Standard SFP
Nyhet 5 595:- 173 kr/mån Exkl. moms
img
Ubiquiti UniFi Switch US-16-XG
Fullt hanterad 16-portars 10-gigabitsswitch
  • Antal portar 16
Nyhet 5 195:- 161 kr/mån Exkl. moms
img
Netgear ProSAFE XS508M
Åtta kopparportar med stöd för 2.5, 5 och 10 Gigabit
  • Antal portar 8
Nyhet 878 995:- 26 188 kr/mån Exkl. moms
img
HPE Aruba 8400 Campus Core Switch
The game has changed.
  • Tillverkare Hewlett Packard Enterprise
Nyhet 1 095:- Exkl. moms
img
Mikrotik RB260GSP PoE switch
Prisvärd hanterbar switch med passiv PoE och SFP-port
  • Antal portar 6
  • SFP Standard SFP
  • Fläkt Nej
Nyhet 13 995:- 434 kr/mån Exkl. moms
img
Ubiquiti EdgeRouter Infinity ER-8-XG
Kraftfull router med 10-gigabit och centraliserad hantering
Nyhet 3 395:- 105 kr/mån Exkl. moms
img
Dell EMC Networking N1124T-ON
Modernisera med öppen nätverkshantering
  • Antal portar 24
  • SFP Standard SFP+
Nyhet 10 995:- 341 kr/mån Exkl. moms
img
Mikrotik 1036-8G-2S+ Cloud Core Router
Kraftfull router med 10 gigabit och 36-kärnig Tilera-processor
  • Anslutningsteknik Kabelansluten
  • Antal portar 8
-13% 3 131:- Ord. pris 3 619 kr 97 kr/mån Exkl. moms
img
Zyxel GS1920-24HP
Smartswitch med 24 portar, IGMP, livstids garanti och PoE Plus med 375W budget
  • Antal portar 24
  • SFP Standard Combo SFP
  • Fläkt Ja
2 kvar
-18% 179:- Ord. pris 218 kr Exkl. moms
img
Netgear ProSafe GS105
Gigabitprestanda i miniformat!
  • Antal portar 5
  • SFP Standard Nej
  • Fläkt Nej
+10 kvar
-28% 1 999:- Ord. pris 2 763 kr Exkl. moms
img
Zyxel Gs1900-24HP
Smartswitch med 24 portar, livstids garanti och PoE Plus med 170W budget
  • Antal portar 24
  • SFP Standard SFP
  • Fläkt Ja
5 kvar
-13% 3 199:- Ord. pris 3 695 kr 99 kr/mån Exkl. moms
img
Zyxel Gs2210-24
L2 switch med 24 -portar och livstids garanti
  • Antal portar 24
  • SFP Standard Combo SFP
  • Fläkt Ja
2 kvar
-9% 3 999:- Ord. pris 4 387 kr 124 kr/mån Exkl. moms
img
Zyxel GS1900-48HP
Smartswitch med 48 portar, livstids garanti och PoE Plus med 170W budget
  • Antal portar 48
  • SFP Standard Combo SFP
  • Fläkt Ja
2 kvar
Nytt lägre pris 1 599:- Ord. pris 1 899 kr Exkl. moms
img
Linksys LRT224
  • Anslutningsteknik Kabelansluten
  • Antal portar 6
  • Antal WAN-portar 2
2 kvar
-13% 1 499:- Ord. pris 1 725 kr Exkl. moms
img
D-Link DGS-1210-10P 10-Port Gigabit PoE (78W) Smart+ Switch
10-portars Gigabit Smart switch med PoE
  • Antal portar 10
  • SFP Standard SFP
  • Fläkt Nej
7 kvar
-20% 1 499:- Ord. pris 1 870 kr Exkl. moms
img
D-Link DGS-1210-08P 8-Port Gigabit PoE (45W) Smart Switch
8-portars Gigabit Smart switch med PoE
  • Antal portar 8
  • SFP Standard SFP
  • Fläkt Nej
5 kvar
-13% 5 699:- Ord. pris 6 520 kr 177 kr/mån Exkl. moms
img
D-Link SmartPro DGS-1510-28XMP
Stackbar switch med SFP+
  • Antal portar 28
4 kvar
Nytt lägre pris 1 099:- Ord. pris 1 698 kr Exkl. moms
img
Linksys LGS124
Accelerera din prestation och produktivitet när du skickar stora filer över nätverket.
  • Antal portar 24
  • SFP Standard Nej
  • Fläkt Ja
2 kvar
-20% 759:- Ord. pris 949 kr Exkl. moms
img
Netgear Prosafe Plus GS108PE
Prisvärd switch med fyra PoE-portar och robust design
  • Antal portar 8
  • SFP Standard Nej
  • Fläkt Ja
+10 kvar
Nytt lägre pris 719:- Ord. pris 799 kr Exkl. moms
img
Linksys LGS108P
  • Antal portar 8
  • SFP Standard Nej
  • Fläkt Nej
3 kvar
Nytt lägre pris 2 999:- Ord. pris 4 299 kr 93 kr/mån Exkl. moms
img
Linksys Smart LGS326P
Linksys Smart PoE+ Gigabit switch ger dig ett nätverk att växa i.
  • Antal portar 26
  • SFP Standard Combo SFP
  • Fläkt Ja
2 kvar
Nytt lägre pris 1 999:- Ord. pris 2 999 kr Exkl. moms
img
Linksys LGS124P
  • Antal portar 24
  • SFP Standard Nej
  • Fläkt Ja
2 kvar
-19% 5 699:- Ord. pris 6 995 kr 177 kr/mån Exkl. moms
img
D-Link SmartPro DGS-1510-52X
Stackbar switch med SFP+
  • Antal portar 52
2 kvar
-9% 1 439:- Ord. pris 1 585 kr Exkl. moms
img
D-Link DGS-1210-16 16-Port Gigabit Smart Switch
Kraftfull web-managed switch 16-portars gigabit-switch
  • Antal portar 16
  • SFP Standard SFP
  • Fläkt Nej
1 kvar
Nytt lägre pris 1 199:- Ord. pris 1 495 kr Exkl. moms
img
Linksys LRT214
  • Anslutningsteknik Kabelansluten
  • Antal portar 5
  • Antal WAN-portar 1
3 kvar
-21% 2 859:- Ord. pris 3 606 kr 89 kr/mån Exkl. moms
img
D-Link SmartPro DGS-1510-28X
Stackbar switch med SFP+
  • Antal portar 28
2 kvar
1 745:- Exkl. moms
img
+10 kvar
4 595:- 142 kr/mån Exkl. moms
img
1 kvar
895:- Exkl. moms
img
HPE X121 1G SFP LC SX TRANSCEIVER
Upp till 550m med multimode
+10 kvar
Rekommenderad 445:- Exkl. moms
img
+10 kvar
645:- Exkl. moms
img
D-Link DEM 310GT
D-Link DEM-310GT LX Mini GBIC
3 kvar
995:- Exkl. moms
img
3 kvar
2 795:- 87 kr/mån Exkl. moms
img
5 kvar
595:- Exkl. moms
img
+10 kvar
745:- Exkl. moms
img
7 kvar
995:- Exkl. moms
img
3 kvar
495:- Exkl. moms
img
Zyxel PoE 12HP
  • Tillverkare ZyXEL Communications
9 kvar
1 345:- Exkl. moms
img
HPE X242 10G SFP+ to SFP+ 3m DAC Cable
3-meters SFP+ kopparkabel för 10 Gigabit
  • Tillverkare HPE
2 kvar
345:- Exkl. moms
img
+10 kvar
265:- Exkl. moms
img
+10 kvar
895:- Exkl. moms
img
6 kvar
945:- Exkl. moms
img
HPE SFP+ DAC 1M
1-meters SFP+ kopparkabel för 10 Gigabit
  • Tillverkare HPE
4 kvar

Välj rätt nätverksswitch

Ett bra nätverk kräver bra switchar för att hålla prestandan på topp. Här hittar du våra switchar för både Fast Ethernet och Gigabit-nätverk.

Det viktigaste med en switch är förstås att den har nog med portar för att kunna ta hand om alla enheter du vill koppla till den men det finns även andra funktioner som kan ha stor betydelse. Mer om de funktionerna nedan.

Core vs. Edge

En core-switch är en switch som är placerad nära kärnan i ditt nätverk och dessa måste klara av riktigt hög belastning. Edge-swichar är de switchar som kopplar samman ditt nätverks olika klienter med core-switchen.

Unmanaged eller ej?

Det finns flera olika typer av switchar beroende på dina krav och vad de ska användas till. Kanske behöver du en smart switch med webgränssnitt eller en managed Layer 2-switch? Självklart har vi dessa plus omanagerad switchar och layer 3-switchar. Vet du inte vilken som passar dina behov tveka ej att höra av dig till våra experter.

PoE och PoE+

Kanske behöver du möjligheten att kunna förse de inkopplade enheterna med ström, exempelvis om det är IP-telefoner eller kameror som ska kopplas in. Om så är fallet så ska du titta efter switchar med PoE vilket betyder power over ethernet. Ska du koppla in mer avancerade enheter som videotelefoner, kameror med tilt/pan-funktion eller accesspunkter för utomhusbruk så bör du satsa på en switch med PoE+ då de klarar av att mata ut en effekt på 30 Watt.

SFP Standard

Om en enhet stödjer SFP standard (även kallad GBIC eller mer rätt mini-GBIC) så betyder det att du på enheten hittar en expansionsplats där du kan montera in en SFP-modul. SFP-moduler låter dig expandera enheten med den typ av anslutningsport du behöver. Exempelvis om du vill koppla samman två switchar med hjälp av fiber kan du montera in en SFP-modul med just fiber-anslutning.

Övrigt

Andra saker man kan behöva tänka på är att switchen kanske måste vara tyst om den ska stå öppet där folk jobbar och sedan är det förstås aldrig fel om den är strömsnål. Sist men inte minst så är det förstås även bra om switchen klarar av QoS (Quality of Service) om både vanlig datatrafik, ip-telefoni, streaming med mera ska passera switchen.